Mikrovlnná trouba je chytré zařízení, díky kterému si můžete ohřát jídlo i nápoje. Je však třeba ji čas od času pořádně vydezinfikovat a umýt. Poradíme vám, jak na to.
Mikrovlnná trouba vám ušetří spoustu času při zahřívání potravin, zvláště když nemáte mnoho času a spěcháte. Časem se v ní ale hromadí tuky a spálené zbytky právě z ohřívaných jídel. Většina z vás ví, jaký je to problém důkladně vyčistit mikrovlnnou troubu. Jak ji tedy vyčistit rychle a bez námahy? Účinným pomocníkem a bojovníkem v tomto případě bude obyčejný citron a miska vody.
Jak si poradit se špinavou mikrovlnkou
Citrony jsou známé svými pozitivními účinky při nemocech a nachlazeních a také díky vysokému množství vitamínu C. Mnoho lidí je používá také do různých buchet nebo jídel a na škodu nejsou ani sušené plátky citronu jako příjemně vonící dekorace. Využití citronu se ale osvědčilo i při úklidu a čištění různých míst a předmětů v domácnosti. Sem se řadí i mikrovlnka, kterou díky svým vlastnostem příjemně rozvoní a vyčistí.
Pokud chcete vyčistit mikrovlnku tímto trikem, připravte si jeden citron, misku a vodu. Naplňte misku asi do 3/4 vodou a přidejte do ní citron nakrájený na polovinu. Vložte misku do mikrovlnné trouby a zapněte ji na 35 minut. Pára z této citronové vody změkčí zaschlé tuky, a tak po skončení procesu stačí jen vnitřek mikrovlnky otřít mokrým ručníkem nebo hadrem. V případě odolných skvrn ponořte hadr do teplé vody a místo lehce vydrhněte. Vaše mikrovlnná trouba bude nejen zářivě čistá, ale bude také vonět po čerstvém citronu.
Co rozhodně v mikrovlnce neohřívat
Teploty, jež se uvnitř mikrovlnky vyvinou, jídlo nevaří, ale pouze ohřívají, což pomáhá přežít obsaženým bakteriím a zároveň zvyšuje produkci karcinogenních látek. Co tedy do tohoto spotřebiče nepatří? Určitě vařená vejce, protože vlhkost, která se uvnitř nich vyvine, když jsou ohřívána v mikrovlnné troubě, vytváří extrémní nahromadění páry, jako v malém tlakovém hrnci, a vejce tak mohou explodovat. Nepatří sem ani zpracované maso. Při jeho opětovném ohřevu v mikrovlnce dochází k chemickým změnám, při nichž vzniká oxidovaný cholesterol, který poškozuje zdraví cév.
Nejdůležitější věcí, kterou byste měli vědět o mikrovlnách, je, že jejich teplo ne vždy zabíjí bakterie. Proto potraviny, jež jsou náchylné k bakteriím, jako je například kuře, zvyšují riziko onemocnění po konzumaci. Do mikrovlnky nepatří ani zelenina jako celer, kapusta nebo špenát. Jsou bohaté na dusičnany, ale při zahřátí v mikrovlnce se změní na nitrosaminy, jež mohou být podle studií karcinogenní a mohou poškodit vaše zdraví.
Zdroj: Athensmagazine