Drhnutí digestoře věčně odkládá mnoho hospodyněk. Čistý filtr však zlepšuje funkčnost, zajistí ho dětský olej nebo ocet

Fotografie: Stigfinnare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Aby digestoř fungovala správně, je třeba ji pravidelně zbavovat mastnoty a usazenin. Důkladná očista by měla proběhnout aspoň jednou za měsíc, podle provozu.

Každá hospodyně by ráda našla metodu, která nezahrnuje tolik námahy, aby ji nemusela tak dlouho odkládat. Existuje proto postup, který vás spolehlivě zbaví všech lepkavých nečistot, které její provoz komplikují. Samozřejmě se na to dá použít mnoho komerčně dostupných prostředků. Vyplatí se ovšem použít domácí suroviny, a to hned z několika důvodů. Jsou zdravotně naprosto nezávadné, zatímco kontinuální vystavení chemii vám může způsobit alergie, případně zhoršit existující zdravotní problémy. Dalším pozitivem je finanční úspora, která se vždy hodí.

Jak postupovat při čištění filtru?

Tato část digestoře je na očistu nejnáročnější. Odšroubujte tedy mřížku a vyndejte celý filtr. Na největší nečistoty vám postačí gumové rukavice, špínu pak prostě vyhoďte do koše. Poté tuto část namočte do teplé vody a přidejte prací prášek v poměru 2 : 1. V tomto stavu to nechte asi 15 minut, aby přichycený tuk dostatečně změkl. Následně už vám stačí jen měkký kartáček, kterým celý filtr velmi snadno očistíte od veškerých případných zbytků nečistot.

Opláchněte ho ještě pod tekoucí vodou a osušte papírovou utěrkou. Poslouží vám i měkký hadřík. Jakmile jste hotovi s celým drhnutím, přišroubujte obě části zpátky na místo.

Použití dětského oleje

Výborný a nepříliš známý pomocník nejen v tomto čištění. Má totiž vynikající uvolňující vlastnosti, díky čemuž si poradí i se zaschlým tukem. A málokoho napadne používat na čištění mastnoty právě olej. Naneste ho na digestoř na klasické houbičce, zatuhlejší místa budou vyžadovat více drhnutí. Dejte si však pozor, abyste nepoškrábali samotný povrch. Na případné zbytky vám postačí vlhčené ubrousky, na vytření do sucha pak papírová utěrka.

esenciální olej
Fotografie: Pixabay

Čistič na okna

Dalším možným spojencem je čistič na okna. Použití je velmi jednoduché díky vestavěnému rozprašovači. Přípravek zkrátka naneste na znečištěný povrch a pak ho nechte aspoň 5 minut působit. Tehdy bude probíhat intenzivní uvolňování usazenin všeho druhu. Stejným způsobem vyčistěte každý kout a štěrbinu pomocí přípravku a vlhké houbičky. Nakonec všechno ještě jednou otřete jen vlhkým hadříkem. Případné zbytky vezměte ještě jednou.

Borax se doplní s octem

Poslední známou možností je využití sil octa a boraxu. Ten druhý má výjimečné čisticí vlastnosti, ocet zase změkčí prakticky jakékoli tukové usazeniny. Ačkoli sám má výrazné aroma, zbaví vás veškerých nepříjemných zápachů. Sám pak zakrátko vyvane také. Jak konkrétně na to?

V hlubší nádobě smíchejte půl šálku octa se 2 lžícemi boraxu. Přilijte teplou vodu, velmi pomůže také pár kapek esenciálního oleje. Tímto přípravkem důkladně vymyjte vnitřek digestoře a všechny součástky. Rozhodně nevynechávejte zákoutí, právě tam se rodí usazeniny a bakterie. Všechno pak ještě jednou otřete vlhkým hadříkem a nakonec osušte papírovou utěrkou.

Ideální frekvence očisty

Tyto důkladné zásahy by měly přijít jednou za čas. Pravidelná očista vás jich ovšem může z většiny ušetřit. Jednou týdne otřete digestoř vlhkým hadříkem nebo ubrouskem. Jakmile si na to navyknete, vyhnete se namáhavému i zdlouhavému drhnutí. Jednou za měsíc pak odšroubujte celé zařízení a vyčistěte jeho vnitřek. Tedy pouzdra, větrací mřížky, filtry a další součásti.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]