Perfektní vyčištění trouby není žádná legrace. Zvláště v situacích, kdy jste se potkali s katastrofou při vaření a na nějaký čas to celé nechali „na jindy“.
Obvykle to pak znamená spoustu dřiny a ručního drhnutí. Nemusí to tak ovšem vypadat vždy. Protože tento problém trápil i mnoho lidí před vámi (a bude dalších po vás) přichází ke slovu jednoduchý patent. Jedná se o prakticky automatickou metodu, která má ještě dvě výhody. Jde totiž o velmi snadný postup, k jehož provedení nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Není ani nutné kupovat speciální prostředky, veškeré suroviny už máte totiž nejspíš doma.
Gelová kostka do trouby
Ačkoli jsou oba spotřebiče i u vás pravděpodobně v těsném sousedství, toto spojení nezní úplně normálně. Jenže jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit usazenin v troubě, je zkombinovat vodní páru a sílu gelové kostky používané běžně v myčce nádobí. Ta je nejkvalitnějším dostupným čističem a současně kombinací 100% bezpečnou i pro vaše zdraví, aby taky ne, když je denně užívána v zařízení, které myje veškeré vaše nádobí.
Jak na to krok za krokem
- Troubu zahřejte na 100 stupňů Celsia.
- Do zapékací misky nebo na plech na pečení položte gelovou tabletu do myčky. Lepší je miska, protože má vyšší okraje.
- Misku dejte do trouby a zalijte opravdu horkou, případně rovnou vroucí vodou.
Troubu zavřete a nechte to uvnitř „vařit“ asi po dobu 2 hodin. Za tu dobu se kostka spolehlivě rozpustí. Roztok s jejími složkami se pak začne odpařovat a následně usazovat na celém povrchu trouby. Pára se tak stane sama čisticím médiem, mnohem silnějším, než je sama o sobě. Neodolají tedy ani mastné usazeniny nebo zbytky připečeného jídla.
Kontrola a doladění
Po 2 hodinách troubu opatrně otevřete. Případné pozůstatky snadno dočistíte mokrým hadříkem, neměl by to být výrazný problém, bude vám stačit voda. V případě stálých zbytků můžete postup bez obav opakovat, některé trouby budou potřebovat více „kol“.
Jak očistit troubu bez chemie
Tento způsob je o dost obtížnější, na druhou stranu však ne nemožný. Lze použít zcela totožný postup jako s gelovou kostkou, ale samozřejmě bez kostky. V takovém případě se spoléháte především na sílu samotné páry, budete tedy potřebovat vyšší teplotu. Troubu zahřejte na 140-160 stupňů Celsia. Do žáruvzdorné misky nebo plechovky pak nalijte běžnou sklenici vody (cca 300 mililitrů). Nádobu vložte do trouby a zavřete ji.
Teď počkejte asi 10 minut, někteří uživatelé doporučují klidně půl hodiny. Po uplynutí času troubu otevřete a jako předtím odstraňte hadříkem usazenou mastnotu nebo připečené zbytky. Nefunguje to tak dobře, jako předchozí trik, protože logicky chybí účinné čisticí složky. Hodně lidí však postup čistě na bázi páry preferuje. Rozhodně stojí za to vyzkoušet obě metody i různé časy, abyste přišli na ideální „nastavení“ pro vaši troubu a běžný provoz.
Zdroj: Genialne