Čističky vzduchu nejsou potřeba. Nahradí je správné květiny

Každý chce žít v prostředí, které je dokonale čisté a zdravé. Za tímto účelem si řada lidí pořizuje čističky vzduchu. Ty ale nejsou třeba. Mohou je nahradit ty správné květiny, které odvedou stejnou, ne-li lepší práci. Asi není potřeba připomínat nejrůznější benefity, které pokojové květiny přináší. Dodávají našemu bydlení barvu a přinášejí kus přírody i za zdi našich bytů či domů. Ale méně lidí už ví, že pokojové rostliny také dokáží účinně čistit vzduch a vytvářet pro náš lepší prostředí pro život.

Jak asi všichni tušíme, díky fotosyntéze dokáží rostliny absorbovat oxid uhličitý a zároveň produkovat nový kyslík. Kromě toho ale také umí redukovat některé nebezpečné látky, které se ve vzduchu v dnešní době vyskytují v důsledku velkého znečištění. Jde například o látky jako je formaldehyd, benzen, trichlorethylen a další. Přitom tyto toxiny dokáží na našem zdraví nadělat velké škody. Může jít například o:

  • Podráždění nosu, úst či krku.
  • Podráždění očí, pokožky.
  • Závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracením, nechutenství.

Naštěstí si do domu můžeme pořídit několik zelených pomocníků, kteří nám pomohou vzduch pročistit a vrátit nám zdravý vzduch bez nebezpečných látek. Pojďme si představit několik z nich.

Tchýnin jazyk

Jakkoliv zní tento název nepříliš sympaticky a možná bychom si takovou rostlinu dobrovolně domů pořídit nechtěli, opak je pravdou. Tchýnin jazyk je i přes své podivné jméno velice užitečnou rostlinkou, která je přeborníkem v čištění vzduchu. Umí ze vzduchu odfiltrovat běžné domácí toxiny, jako je formaldehyd, trichlorethylen a benzen. Navíc je velice vytrvalá a ani když nejste zrovna přeborník v péči o rostliny, nemusíte se bát, že by vám uschnula.

Lopatkovec

Možná vám název nic neříká, ale určitě tuto květnu znáte. Má typické lopatkovité květy bílé barvy. Je to velmi nenáročná rostlina, která snese i tmavší kouty bytu a nezkušenou péči. A navíc hezky kvete, ovšem bez výrazné vůně, která by vás rušila. Je vhodná i pro alergiky a zaručí vám příjemný vzduch, který bude očištěn od všech toxických látek.

Zelenec

Tato nenáročná rostlina dokáže odstraňovat škodlivý formaldehyd až s 90procentní úspěšností. Dobře se mu bude dařit na jakémkoliv vyvýšeném místě, kde má dostatečný přístup ke světlu. Má hezké dlouhé listy, které zároveň působí mimořádně esteticky.

Šplhavnice zlatá

Ve své domovině je tato rostlinka velikou liánou, která dorůstá délky až několika metrů. Pro potřeby vaší domácnosti může mít ale daleko skromnější rozměry, a přesto do vašeho bydlení přinese atmosféru přírody a tropů. Je nenáročná, když občas zapomenete se zaléváním, nic se nestane. Chrání vás také před škodlivinami, jakými je xylen, benzen nebo i formaldehyd.

Květin ve vašem bytě či domě jednoduše nemůže být nikdy dost. Každá, byť i jen malá rostlinka je velkým pomocníkem v boji proti znečištění, a navíc do vašeho domu přinese pohodu, atmosféru klidu a přírodní motiv. Rozhodně se vyplatí do pokojovek zainvestovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]