Staré a zašlé kuchyňské utěrky opět jako zbrusu nové z obchodu. Domácí čistící lázeň patří k těm nejlepším

Fotografie: BydlímeÚtulně

Kuchyňské utěrky během pár použití, přestože je pravidelně perete, ztrácí na své kráse. Bílá se mění ve žlutou a přibývají na nich barvy, které tam dříve nebyly. Takto je jednoduše vyperete.

Čím častěji v kuchyni vaříte a připravujete jídlo, tím špinavější a zašlejší vaše utěrky mohou být. Jsou snad nejčastěji používaným předmětem v kuchyni. Slouží k utírání skvrn, nádobí, špinavých rukou, k vytahování horkých plechů z trouby nebo k přemisťování horkých hrnců. Jedním ze způsobů, jak se se zašlými utěrkami vypořádat, je pravidelně kupovat nové. Nebo tomuto problému můžete čelit a vrátit svým utěrkám původní barvu. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se s tímto úkolem vypořádat. Během pár chvil budete mít utěrky zase jako nové a připravené k dalšímu použití.

Co dělat, aby utěrky byly zase čisté

Odstranit skvrny z utěrek není nic snadného. Skvrny na nich bývají opravdu velmi odolné a zažrané do hloubky. Pokud patříte mezi perfekcionisty, kteří se nespokojí se zbylými skvrnami na právě vypraných utěrkách, tento trik vás možná zachrání. Přípravek na praní si můžete jednoduše a levně vyrobit sami. Nemusíte tak kupovat drahé speciální přípravky, jež na skvrny z kuchyně stejně často nefungují.

Co budete k přípravě pracího prostředku potřebovat

Tento jednoduchý prací přípravek oživí vaše zašlé utěrky. Díky němu budou zase svěží a bílé. Do hrnce nalijte tři litry vody a přiveďte je k varu. Přisypte půl sklenice pracího prášku a nechte ho ve vodě rozpustit. Ve vysokých teplotách se prací prášek rozpouští téměř okamžitě. Následně přidejte jednu lžičku jedlé sody a půl sklenice bělicí směsi na prádlo.

V poslední řadě přidejte půl „štamprle“ rostlinného oleje. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky rozpustily a spojily, a namočte do ní utěrky. Nechte je máčet, dokud voda nevychladne. Klidně i 12 hodin.

Fotografie: Piqsels

Praní špinavých utěrek

Namočené utěrky nakonec propláchněte pod proudem tekoucí vody a dejte do pračky. Nastavte prací program na 60 °C a přidejte obyčejný prací prášek. Po skončení pracího cyklu se můžete radovat z nádherně čistých a bílých utěrek. Nemusíte se ani bát znovu je zašpinit, protože teď už víte, jak si se špínou poradit.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]