Heboučké utěrky díky levným domácím produktům: Příjemnou měkkost jim zajistí i jedlá soda

Fotografie: BydlímeÚtulně

Kuchyňské utěrky jsou denním parťákem v každé kuchyni, ale jejich časté používání znamená i časté praní. Naučte se, jak efektivně vyprat utěrky a vrátit jim nový vzhled.

Kuchyňské utěrky jsou nepostradatelným prvkem každého kuchyňského vybavení. Žádná hospodyňka si bez nich nedokáže představit vaření a úklid. Kuchyňské utěrky se hodí na každodenní úklid, i když máte myčku, na přenášení horkého nádobí nebo na utírání kuchyňských desek a stolů.

Jak vyprat utěrky a ušetřit?

Mnoho produktů používaných v kuchyni zanechává skvrny, které se obtížně odstraňují. Kuchyňské utěrky se snadno zašpiní tukem, rajčatovou omáčkou, ovocnou šťávou nebo borščem. Neustálé vyhazování a kupování utěrek není ekonomické, ani ekologické. Jak je tedy vyprat?

Kuchyňské utěrky používáte téměř pořád. Jsou tedy v neustálém kontaktu s vodou. Pokud je nezavěšujete, aby pořádně vyschly, objeví se na nich nepříjemný zápach vlhkosti. Jak utěrky prát? Vzdejte se chemie a drahých pracích prostředků. Nejlepší je použít jednoduchou domácí metodu, jak jim vrátit svěží vzhled a vůni. K přípravě prací směsi potřebujete pouze produkty, které máte v kuchyni.

Chcete-li účinně odstranit skvrny a obnovit krásný vzhled svých utěrek, vyvařte je ve vodě s jedlou sodou. Do velkého hrnce nalijte asi 2 litry vody, přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí a půl sklenice jedlé sody. Špinavé utěrky nechte vyvařit asi 20 minut, poté je vhoďte do pračky a zapněte program, který obvykle používáte k praní utěrek a ručníků. Po takovém vyprání utěrky opět získají svěží vzhled a vůni.

Sněhově bílé ručníky jako z luxusního hotelu: Klíčem k efektivnímu praní je i Aspirin nebo ocet

Pračka
Fotografie: Pixabay

Praní ve studené vodě

Osvědčený způsob, jak odstranit odolné skvrny, je namočit špinavé utěrky do studené vody. Ponořte je na několik hodin do misky se studenou vodou (můžete přidat pár kostek ledu). Poté je vyperte v pračce na standardní program. Můžete si být jistí, že vaše kuchyňské utěrky budou vypadat jako nové. Díky těmto jednoduchým trikům nebudete muset velmi špinavé utěrky hned vyhazovat, čímž ušetříte peníze i životní prostředí.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]