Co je to ekvitermní regulace vytápění?

Technologie se i v natolik specifických oblastech, jako je vytápění kotlem či tepelným čerpadlem, neustále zdokonalují, a proto se můžete v poslední době setkat s výrazem ekvitermní regulace. V následujících řádcích vám prozradíme, proč je pro domácnost tak přínosná.

V podstatě je celý princip založen na aktuální venkovní teplotě vzduchu, přičemž kotel disponuje speciálním čidlem pro snímání teploty venku. Poté je řídící jednotka kotle schopna automaticky regulovat a přizpůsobovat teplotu otopné vody, a tím minimalizovat náklady na vytápění. Ekvitermní regulace vytápění nastoluje jakousi rovnováhu mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami interiéru.

Jakmile venkovní teplota poklesne, zvýší se teplota otopné vody, a naopak. V místnostech je v takovém případě zajištěna konstantní teplota.

Ekvitermní křivka

Ekvitermní regulace vytápění se nastavuje na základě ekvitermní křivky. Vyjadřuje totiž závislost teplot venkovního vzduchu a vody v topném systému. Podle ekvitermní křivky se pak nastaví řídící jednotka, která se potom stará o intenzitu vytápění. Se stanovením křivky vám pomůže buď projektant vytápění, nebo energetický poradce, jenž prvně stanoví energetické ztráty domu.

V místnosti je pak nainstalován prostorový termostat s ekvitermní regulací, který může být i bezdrátový. Existuje celá řada moderních řešení.

Ekvitermní regulace má spoustu výhod

Pokud vás tedy ekvitermní regulace vytápění zajímá, potěší vás nenáročnost systému na teplotu otopné vody. V našich končinách totiž není zima tak krutá jako jinde v Evropě. Ve skutečnosti je jen několik málo mrazivých dnů během roku, kdy je nezbytná vysoká intenzita vytápění, a proto vám v topném systému postačí nižší teplota vody, a tím ušetříte palivo a snížíte náklady. Poděkují vám dokonce kondenzační kotle, protože jsou potom úspornější, a navíc se prodlužuje jejich životnost.