Výroba skleníku svépomocí. Stačí trocha zručnosti a za chvíli máte hotovo. Zvládne to i naprostý začátečník

Fotografie: Depositphotos

Toužíte po tom, prodloužit si sezónu sklizně? Chcete si užívat své úrody dříve než ostatní? Pak byste měli zvážit pěstování ve skleníku. Jeho pořízení nemusí být tak náročné, jak se zdá.

Vyrobit skleník svépomocí je zřejmě nejlevnějším způsobem, jak si jej pořídit. Můžete si pozvat specializované firmy, v takovém případě ale počítejte s větší finanční náročností. Díky skleníku totiž budete pěstovat déle, sklidíte více a navíc můžete pěstovat větší množství rostlin (některé rostliny nelze bez skleníku pěstovat.

Fotografie: Freepik

Základna skleníku

To, jakou životnost bude skleník mít, není dáno jen naší zručností. Ale samozřejmě také použitým materiálem. K založení skleníku se používají desky nebo dřevo. Vzhledem k tomu, že budou při zalévání neustále vystaveny vlhkosti, je třeba je ošetřit speciálním roztokem proti rozkládání. Chcete-li ušetřit, můžete namísto speciálního roztoku použít horkou pryskyřici nebo lněný olej (v několika vrstvách). Ošetření hořákem také zabrání hnilobě dřevěné základny.

Sloupy skleníku

Základní kostru skleníku budou tvořit polypropylenové trubky. Abyste věděli, kolik materiálu budete na tento základní rám skleníku potřebovat, musíte vědět, jak velký bude váš skleník a jak bude vypadat. Nakreslete si skleník a vyznačte si do něj rozměry.

Pokud chcete skleník tvořit z materiálu, který už máte, budete jeho velikost nuceni přizpůsobit množství stavebního materiálu. Chcete-li ale trubky kupovat, je zapotřebí vše správně propočítat. Nakupte o 10 % více, než je váš výsledek. Tento nadbytečný materiál pokryje případné chyby (v konstrukci či výpočtu).

Fotografie: Freepik

Další materiál na výrobu skleníku

Polyethylenová fólie postačí na dvě až tři sezóny. Pokud chcete skleník, jak má být, ze skla, připravte se na vyšší cenovou náročnost. Dále budete potřebovat kovové tyče dlouhé více než 1 metr. Jsou potřebné k zajištění hmotnosti a stability skleníku. Poté budete potřebovat šrouby a hřebíky, panty pro dveře a okna, zámky a rukojeti a přídavné kovové závěsy pro upevnění některých konstrukčních prvků.

Stavba skleníku

Vyrovnejte půdu a řádně ji udusejte. Na takto připraveném místě můžete začít se stavbou skleníku. Po obvodu skleníku srazte k sobě desky, ze kterých vytvoříte jakousi dřevěnou ohradu. V místech, kde jsou desky spojeny, zatlačte kovové tyče do země. Jejich konce by neměly být vyšší než dřevěná krabice. Zvenku zatlučte tyče ve stejné vzdálenosti od sebe a připevněte je k základně kovovými závěsy. Výška tyčí nad dřevěnou konstrukcí musí být vyšší než 60 cm. Polypropylenové trubky se odříznou a nasadí na protilehlé tyče. Tímto způsobem tvoří rám skleníku. Poté jsou rohy rámu vyztuženy lištou o průřezu 50×50 mm. Několik polypropylenových trubek je vzájemně propojeno, takže délka výsledné trubky se rovná délce skleníku. Tato trubka je připevněna k příčným obloukům rámu skleníku. Nakonec natáhněte fólii a vytvořte dveře do skleníku.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]