Přírodní prostředky pro boj s plevelem na zahradě. Vsaďte na osvědčené postupy

Fotografie: Depositphotos

Plevel je noční můrou každého zahradníka. Objevuje se všude tam, kde ho nechceme. Nejčastěji v záhonu, na okraji pozemků nebo v chodnících. Boj s nimi je mnohdy velmi obtížný.

Plevel je problémem nejen pro naše oko, ale také pro naši úrodu. Na záhonech s okrasnými květy může působit nevzhledně, mnohem větším problémem ale je, že zabírá místo pro růst námi pěstovaných květin. Také jim ubírá živiny a potřebnou vodu z půd, proto je potřeba s ním bojovat. Šíří se velmi rychle, nevyplatí se tedy boj s nimi odkládat. Jak to ale udělat, abychom nepoškodili ty rostliny, které na záhonku chceme?

Přírodní pomocníci proti nevzhlednému plevelu v záhoně

Problémem při boji s plevelem, jsou velmi často kořeny, které zasahují hluboko do půdy. Velmi často se na odstranění plevelu používají herbicidy, pokud se ale dostanou do kořenů, mohou poškodit ostatní květiny tím, že kontaminují celou půdu. Proto je lepší přírodní řešení. Výborným pomocníkem je kyselina pelargonová. Stačí ji zředit s vodou dle návodu a ráno nastříkat na nežádoucí květiny plevel. Dokonale si s nimi poradí a nekontaminuje okolní prostředí ani naši úrodu.

Fotografie: Unsplash

Bezpečnou a ekologickou metodou pro boj s plevelem je metoda mulčování pomocí starých novin. Starý papír rozprostřeme v místech, kde se vyskytuje plevel a poté pokryjeme kůrou ze stromů. Tato vrstva brání světlu, aby se dostalo k plevelu a proto nebude docházet k jeho růstu. Často se používá také doma vyrobený lihovinový postřik. Ten získáme smícháním 30 ml alkoholu se dvěma sklenicemi vody a několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Tímto prostředkem nastříkáme květy plevele, a to nejlépe v poledne.

Jak bojovat s plevelem v okolí chodníku

Na plevel v okolí chodníku a cest se nejčastěji využívá postřik z octu. Jedná se o přírodní prostředek, který dokáže nejen měnit pH půdy a okyselit ji, ale také zahubit nežádoucí rostliny. Na vytrvalé druhy plevele, které již mají dřevnaté kořeny, můžeme použít ocet nezředěný. Jinak se používá zředěný s vodou a to v poměru 2:1. Postřik aplikujeme ideálně za slunného dne, protože slunce účinek octu zvyšuje. Pro dosažení ideálního výsledku aplikaci postřiku opakujeme, a to ve frekvenci jednou týdně.

Fotografie: Unsplash

Účinek octového postřiku lze zvýšit přidáním kuchyňské soli. Ideální směs získáme smícháním 1 litru vody, půl sklenice soli, 250 ml octa a lžičky přípravku na mytí nádobí. Uvedená směs by se měla aplikovat na plevel v teplý a slunečný den. Do tří dnů dojde k úhynu nevyžádaných rostlin. Pokud bojujete s extrémním výskytem pampelišek, ideální pomocníkem je jedlá soda. Na kopřivy Vám naopak postačí obyčejná sůl.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]