Než bude topná sezóna oficiálně zahájena, měli byste provést kontrolu hlavních zdrojů vytápění. Pokud vlastníte kotel na tuhá paliva nebo plyn, bez revize komínu se neobejdete.
Vlastnictví kotle na tuhá nebo plynná paliva s sebou přináší spoustu výhod, ale i povinností, o čemž jsme již dříve psali v jiném článku na BydlímeÚtulně. Jednou z nejdůležitějších je provádění pravidelných kontrol a revizí komína. Teprve nedávno jsem zjistila, na co si dát pozor, jak často kontrolu a revizi provádět a co hrozí v případě nedodržování stanovených pravidel.
Kdy potřebujete revizi komína
Revize a kontrola jsou podle skupiny ČEZ dvě odlišné záležitosti. Přesné požadavky na provádění revizí stanovuje vyhláška č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, zveřejněná na stránkách Zákony pro lidi. Potřebujete ji tedy jen v případech, že jste stávající komín stavebně upravili, nebo se připojujete k nové spalinové cestě, změnili jste druh používaného paliva nebo zdroj vytápění, v komínu hořelo, vznikly trhliny nebo máte podezření na jejich vznik.
Jak často provádět kontrolu komínu
Naopak pravidelnou kontrolu komínů připojených na kotel na plyn nebo tuhá paliva jsou jejich majitelé povinni podle webu Exteria provádět minimálně jednou ročně. Podle typu používaného paliva, výkonu spotřebiče a jeho používáním se podmínky mírně liší. V některých případech je potřeba čistit spalinové cesty až 3× ročně a kontrolu provádět 2×. V případě plynového vytápění lze sehnat kontakt na oprávněnou osobu na stránkách dodavatele, jak píšeme i v článku na BydlímeÚtulně.
Čištění spalinových cest
Zatímco kontrolu komína musí provést autorizovaná osoba, vyčistit spalinové cesty můžete i svépomoci. Odstranit byste měli veškeré pevné látky, usazeniny a další nečistoty, které se ve spalinových cestách nachází.
Účty za topení se budou platit příjemněji. Bublinková fólie a těsnění uleví rodinné peněžence
Co vám hrozí při zanedbání povinné kontroly
Pokud se rozhodnete tyto podmínky nedodržet, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč. V případě právnických osob a OSVČ se výše sankce může vyšplhat až ke 100 000 Kč, jak informuje internetový portál Finance. Problém budete mít také s pojišťovnou v případě pojistného plnění. Z toho důvodu byste měli veškeré doklady o provádění kontroly i revizí pečlivě uchovávat.