Účty za topení se budou platit příjemněji. Bublinková fólie a těsnění uleví rodinné peněžence

Fotografie: Depositphotos

Vysoké ceny energií musí řešit stále více domácností. Ne každý si může dovolit nákladné investice, aby ušetřil za vytápění. I jednoduché triky však mohou účet za energie snížit.

Šetření energií se dnes týká většiny domácností. Účty za vytápění se za poslední dva roky i více než zdvojnásobily. Někomu tak opravdu nezbývá než utáhnout kohoutek a přežít zimu ve dvou svetrech. Než to však uděláte, podívejte se na tipy, kterými můžete snížit úniky tepla ze svého domu nebo bytu, aniž byste museli vynakládat velké investice.

Utěsněte dobře okna a dveře

Ne každý si může dovolit vyměnit okna, zateplit dům, koupit nový kotel nebo pořídit krbová kamna. I bez toho se však dá na vytápění ušetřit. První věc, na kterou je potřeba se zaměřit, jsou okna a dveře. To jsou totiž místa, kde dochází k největším únikům tepla. Okna tak před sezónou zkontrolujte a vyměňte těsnění, pokud už není funkční.

Dalším problémem u oken bývá to, že zpod rámů profukuje studený vzduch. Pokud je to možné, položte na parapet okna zábrany proti průvanu. Můžete použít smotané deky, nebo si vyrobit textilní „žížaly“ naplněné polystyrenovými kuličkami. Stejně tak opatřete proti průvanu i dveře, pokud jimi do bytu proniká studený vzduch.

Použijte na skla bublinkovou fólii

Okenní skla jsou další plochou, kudy uniká mnoho tepla. To se dá řešit instalací okenní termo fólie. Když se však podíváte na ceník, zjistíte, že to není zrovna levná záležitost. Vynalézaví lidé však přišli s nápadem, který opravdu funguje a stojí jen pár korun. Umístěte na okenní skla bublinkovou fólii, jež má vynikající termoizolační vlastnosti, a rozdíl bude okamžitě pocitově znatelný.

Příprava topení na zimu je klíčem k efektivnímu zahřátí domácnosti. Pomůže úklid i odvzdušnění

bublinková fólie
Fotografie: Freepik

I když bublinková fólie není zrovna nejestetičtější, určitě ji využijte alespoň na menší okna na záchodech, v koupelnách, na prosklené dveře nebo v pokojích, kde přes den nepobýváte. Další opatření za přijatelnou cenu, které významně zvyšuje tepelný komfort, je natření stěn na venkovních stranách termo barvou. Ta udržuje studené zdi mnohem teplejší a po nátěru ihned zaznamenáte změnu.

Pohlídejte si také, aby u radiátorů nebyl přistavený nábytek, a ničím je nezakrývejte. Volné proudění tepla z radiátorů totiž významně šetří energii. Pokud zrovna pečete něco v troubě, nechte vzniklé teplo, pronikat ven. Dvířka trouby po dopečení jídla nechte otevřená. Do prostoru se tak dostane teplo, které by jinak zůstalo nevyužité, i když jste za něj už zaplatili.

Zdroj: Urzadzamy

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]