Rodinné peněžence značně prospějí nižší výdaje za vytápění. Zajistí je i vhodná teplota a větrání

Fotografie: Depositphotos

Energie jsou čím dál větší položkou v rozpočtu domácností. Podívejte se na pár jednoduchých triků, které můžete doma udělat, abyste netopili zbytečně.

S poklesem venkovních teplot přichází topná sezóna. Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií je mnoho lidí donuceno na nich nějakým způsobem ušetřit. Náklady na vytápění přitom tvoří největší položku ze seznamu spotřebované energie. Ani rok 2024 podle webu SeznamZprávy nepřinese zákazníkům větší úlevu. I když si nemůžete dovolit nákladné investice na změnu způsobu vytápění, vězte, že i jednoduchými kroky můžete účty za vytápění snížit o tisíce korun.

Správná regulace termostatu a radiátorů

Snažte se v zimním období radiátory nezakrývat. Nechte kolem nich prostor alespoň 10 cm. Odstraňte blízko stojící nábytek, těžké závěsy a na radiátorech nesušte prádlo. Pokud nemáte centrální termostat, hlídejte si regulaci jednotlivých radiátorů. V místnostech, kde většinu dne nepobýváte, a také na noc stáhněte teplotu na 17–18 °C.

Větrejte krátce a intenzivně

Během zimní sezóny je také důležité pravidelně větrat. Abyste však nepřišli zbytečně o teplo, zvolte tento jednoduchý postup. Deset minut před samotným větráním vypněte radiátor v místnosti. Poté otevřete okno dokořán a nechte přibližně 5 minut otevřené. „Vyhněte se otevírání oken na ventilaci, protože pak se budou místnosti pomalu větrat a teplo bude rychle unikat,” uvádí web Kobieta. Poté okno zavřete a radiátor opět zapněte.

Dejte na parapety zábrany

Nejvíce tepla uniká netěsnostmi v oknech a dveřích. Vyplatí se tak zakrýt místa, kde vzniká průvan, textilními zábranami, které se dají koupit. Můžete si je však také vyrobit, nebo lze jednoduše použít smotané deky či ručníky. Když utěsníte místa, kudy proniká studený vzduch, uvidíte, že i pocitově bude v místnosti mnohem tepleji při stejné spotřebě energie.

regulace topení
Fotografie: Freepik

Chyby během topné sezony zbytečně zatěžují rozpočet. Vyčištění a odvzdušnění radiátoru zajistí nápravu

Stáhněte rolety nebo žaluzie

Zimní slunce napomáhá přes okna k vyhřátí obytného prostoru. Jakmile se však setmí, je dobré stáhnout venkovní rolety nebo žaluzie. Jedná se sice jen o lehkou izolaci, ale i ta ve výsledku pomůže ušetřit nějakou tu korunu. V dalším článku na BydlímeÚtulně.cz se můžete podívat, jak správně postupovat při regulaci topení, nebo proč se vyplatí opatřit radiátory termostatickými hlavicemi.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]