Mocná opatření, která můžete učinit proti slimákům, aby vám nezničili celou úrodu

Fotografie: Freepik

Slimáka v zahradě nechce vidět nikdo. Pokud se přemnoží, dokážou totiž zlikvidovat i pořádný kus úrody. Jak se jich tedy zbavit.

Roztomilé šneky s domečkem na zádech možná ještě v zahradě vezmeme na milost. Jsou mnohem méně nebezpeční než slimáci. Velcí hnědí nebo černí slimáci nás umí skutečně potrápit. Nejsou to však pouze škůdci, pomáhají nám v zahradě tím, že se živí semeny plevele. Pokud sem tam zahlédnete slimáka, tak není potřeba panikařit. Pokud se ale přemnoží je potřeba radikálně zasáhnout.

Co je láká?

Slimáci milují vlhkou půdu i vlhké rostliny. Objevují se tedy hojně po deštích nebo po vydatné zálivce. Vlhkost způsobuje, že nejsou nuceni produkovat tolik slizu a nehrozí jim zaschnutí. Jejich oblíbené schovávačky tedy budou někde ve vlhkém kompostu, hromadách tlejícího dřeva, ale i v blízkosti velkých kamenů, ve vysoké trávě a všude tam, kde se vlhko dlouhodobě udržuje.

Některé z těchto lákadel tedy můžeme slimákům zlikvidovat. Je dobré zahradu vyčistit od různého dřevěného vlhkého odpadu. V blízkosti záhonů pravidelně sekejte trávu, abyste jim ztížili podmínky. Pod rostlinami nenechávejte tlít odumřelé listy, vždy je zpod nich vyhrabte, aby se tam slimáci nemohli schovávat.

Slimáci se potřebují především nakrmit a i oni mají své oblíbené pochoutky, kterým v zahradě neodolají. Zatímco některým rostlinám se vyhnou obloukem, jiné přímo milují a pochutnávají si na nich, dokud je nezlikvidují. Toho můžeme tedy využít. Nepřestaneme kvůli slimákům pěstovat kedlubny, ale můžeme kolem nich nasadit rostliny, které slimáci nemají rádi.

Fotografie: Freepik

Rostliny, které jsou v ohrožení

Rostliny, které jsou nájezdy slimáků ohrožené, jsou především fazole, červená řepa, zelí, salát, papriky, cuketa, bazalka, měsíček, slunečnice a fialky. Naproti tomu rostliny, kterým se vyhýbají jsou begónie, pelargónie, gazánie, kapradina, plicník a řebříček obecný. Dále nesnáší aromatické bylinky jako levandule, tymián apod.

Pokud toto víme, můžeme si již při jarní výsadbě naplánovat, co na který záhon vysejeme a zasadíme. Kolem ohrožených rostlin vysázíme hradbu z aromatických bylin nebo je můžeme osázet pelargoniemi. Nejen, že bude záhon v krásné kombinaci užitných a okrasných rostlin, ale slimáci se mu také zdaleka vyhnou.

Fotografie: Freepik

Další dobrou metodou jak slimákům znepříjemnit život je kolem ohrožených rostlin nasypat jemně rozdrcené vaječné skořápky. Nejenže jsou skořápky dobrým zdrojem vápníku a jiných látek, ale pro slimáky je překonání této hradby velmi obtížné. Skořápky na něj působí jako střepy a tak se nebude pokoušet dostat dál.

Zdroj: Styl Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]