Ploštice jsou zahradním andělem strážným. Jejich odpuzovaní prospěje jedině škůdcům

Fotografie: Freepik

Každý zná tohoto červeného broučka s černou kresbou, který se často objevuje ve velkých počtech. Nejspíš ani netušíte, že je také užitečný.

Ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus) je druh ploštice, který se hojně vyskytuje v Evropě, severní Americe i v Asii. Daří se mu v mírných oblastech a preferuje prostředí s rozmanitou paletou rostlin, jako jsou lesy, louky, zahrady a parky. Svým hojným výskytem si vysloužil mnoho hovorových pojmenování, a tak ho možná znáte pod názvem muzikant, dragoun, vojáček nebo maruška. Pokud se vám přemnožil na zahradě a vy máte strach, že tu napáchá nějaké škody, zachovejte klid, nemusíte se bát. Naopak, ruměnice je dokonce užitečná.

Zná ji každý, málokdo však ví, jak se jmenuje

Ruměnici snadno poznáte podle její jasné červenooranžové barvy zdobené černými skvrnami a značkami, které vytvářejí nápadný kontrast. Dospělí brouci měří přibližně 8–12 milimetrů a jejich oválná těla jsou pokryta plochým, kožovitým exoskeletem. Jsou známí svou společenskou povahou a často se shlukují ve velkých skupinách, zejména během období páření. Páry při páření spolu zůstávají několik dní.

Jejich životní cyklus zahrnuje čtyři vývojová stadia: vejce, nymfa, larva a dospělý jedinec. Samice klade vajíčka v hnízdech na zemi nebo na povrchu rostlin, obvykle poblíž zdroje potravy. Po vylíhnutí nymfy se několikrát svlékají a postupně se během 4–8 týdnů vyvíjejí v dospělé jedince. Ruměnice mají zvláštní zálibu v semenech čeledi Malvaceae, zejména těch z lipových a slézových stromů, které slouží jako jejich hlavní zdroj potravy. Jinak se živí také mrtvými květinami a hmyzem.

Nejvíce se tak vyskytuje v parcích na svých oblíbených stromech, jako jsou lípy, akáty nebo sléz. Najdeme ji i v zahradách, kde tyto druhy stromů nerostou, tady se pak živí jinými semínky nebo mrtvým hmyzem. Hraje tak důležitou roli v biodiverzitě, protože pomáhá regulovat populaci rostlin. Kromě toho jsou tito brouci důležitým zdrojem potravy pro různé predátory, jako jsou ptáci, pavouci a mravenci, a přispívají tak k rovnováze jejich potravních řetězců.

kolonie brouků ruměnice na kmeni stromu
Fotografie: Freepik

Odpuzuje hmyz a přispívá k biodiverzitě

Vzhledem k tomu, že ruměnice preferuje konkrétní rostlinná semena, uvažuje se i o jejích použitích jako cílené a ekologicky šetrné metody, jak omezovat populaci některých invazních druhů rostlin. Přítomnost nebo nepřítomnost této výrazné ploštice v dané oblasti také slouží jako ukazatel celkového zdraví ekosystému. Sledováním jejich populací lze také získat cenné poznatky o dopadech klimatických změn, znečištění a ztráty místní biodiverzity.

Pokud máte ruměnici v zahradě nebo na dvorku, určitě ji nevyhánějte. Pěstovaným plodinám totiž nijak neškodí. Ruměnice vydává také zvláštní zápach, který dokáže odpuzovat komáry a jiný obtížný hmyz. Mít tyto krásně zbarvené broučky v zahradě je tak vlastně výhra a můžete si je hýčkat. Ukazují na zdraví vaší zahrady, pomáhají, aby se nepřemnožily invazivní druhy rostlin, a ještě slouží jako přírodní repelent.

Zdroj: Fakt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]