Co si rozmyslet ještě před tím, než začnete hledat pronájem bytu v Praze?

Zdroj fotografie: PxHere.com

Drtivá většina lidí zastává názor, že je lepší splácet vlastní hypotéku než sypat peníze za nájem do kapsy někomu cizímu. Určitě je to pravda, nicméně ne ve všech životních situacích je pro člověka vhodné byt hned kupovat. Zejména pro mladé, kteří vlastně ještě nevědí, kde zakotví, a mnohdy zatím nemají stálé zaměstnání, je hypotéka nereálná. A tak nezbývá než žít pár let v podnájmu a mezitím si šetřit. Co byste si měli rozmyslet před hledáním takového podnájmu?

Najít dobrý pronájem bytu v Praze je oříšek, proto musíte předem vědět, co vlastně chcete.

Jaká lokalita by vám vyhovovala?

Některé jsou levnější a jiné dražší, jak už to tak bývá. Spočítejte si, jestli je pro vás výhodnější si připlatit, nebo bydlet třeba někde dále a strávit čas cestováním. Dobře prozkoumejte pražskou MHD, možná že metrem by vám cesta do školy či práce trvala dlouho, ale existuje nějaké kratší spojení.

Kolik si můžete dovolit platit?

Nejdříve si udělejte průzkum, kolik asi stojí pronájem bytu o velikosti, již požadujete. Vybavené byty bývají o něco dražší než nevybavené, máte-li tedy nějaký vlastní nábytek, můžete na tom ušetřit.

Sháníte pronájem na delší dobu?

U dlouhodobých pronájmů se může vyplatit hledat přes realitní kancelář. Sice jí zaplatíte provizi, nicméně z dlouhodobého hlediska se provize rozprostře do několika let, a pokud je nájem nízký, ve finále na tom budete z finančního hlediska lépe.

Jste ochotní prosedět celé dny u počítače a hledat inzeráty?

Bohužel, najít pronájem nebo prodej bytu v Praze je časově náročná záležitost. Dobré nabídky navíc velmi rychle mizí, a než si jich stihnete všimnout, jste už desátý zájemce v pořadníku. Z toho důvodu určitě doporučujeme nastavit si na inzertním portálu hlídacího psa, který vás upozorní na každou novou nabídku odpovídající vašim kritériím. Díky tomu budete schopní reagovat rychleji, což vás postaví do výhodnější pozice.