Nedostatky plastových oken zvládne odstranit každý. Jejich funkce se o 100 % zlepší

Fotografie: Depositphotos

Plastová okna mnoho domácností využívá ať už kvůli nízké ceně, nebo protože jim zkrátka vyhovují. Taková okna sice nemají veškeré vychytávky, ale lze si je ručně vyrobit.

Okna mohou být vyrobená z různých materiálů, některá jsou dřevěná, jiná hliníková a jiná zase plastová. Záleží to především na preferencích a cenové dostupnosti. Avšak téměř každá věc může být pohodlnější a mít více praktických funkcí, které se zkrátka v každodenním životě hodí. Výjimkou nejsou ani plastová okna, jež lze velmi jednoduše vylepšit, a vyřešit tak pár drobných, ale někdy nepříjemných nedostatků.

Absence záclonových kolejnic

Záclonové kolejnice se hodí v mnoha případech. Pokud máte na oknech římskou roletu, pravděpodobně se setkáváte s tím, že při otevření křídla kvůli větrání se záclona odsune od okna a již tak dobře neizoluje místnost od světla. Takový problém se dá snadno vyřešit a není k tomu třeba zase tolik věcí. K vylepšení budete potřebovat kabelový kanál a oboustrannou pásku.

Tuto závadu lze vyřešit velice jednoduše a potřebujete k tomu zmíněný kabelový kanál vhodné velikosti. Odstraňte z něj horní zátku a poté ji odřízněte podle velikosti okna a záclon. Budete potřebovat 2 takovéto polotovary. Poté z horního a spodního konce, stejně jako do středu polotovarů, budete lepit malé kousky oboustranné pásky. Výsledné produkty už jen zafixujte na obě strany závěsu a problém je vyřešen.

Absence omezovače okenního křídla

Bohužel ne všechna plastová okna mají režim větrání, ale to se dá jednoduše vyřešit vyrobením takového omezovače. Uděláte si ho snadno doma a podle svých představ. K výrobě budete potřebovat kovový plát, nástroje a spojovací materiál. Začnete tím, že z plechu odříznete přířez požadované délky – takto se bude okenní křídlo otevírat v pevné poloze. Označíte střed desky a poté označíte otvory z jednoho a druhého konce.

Fotografie: Pixabay

Vyvrtáte jeden otvor do 4 mm, druhý do 12 mm. Na úrovni zámku připevníte výslednou desku na okno samořezným šroubem ze strany menšího otvoru a mezi ně položíte matici nebo podložku. Tím pádem bude omezovač dobře pohyblivý. Desku nasadíte na zámek a máte hotovo, nyní máte režim ventilace. Pokud se ale chcete inspirovat dalšími praktickými vychytávkami, na internetu najdete spoustu videí, které vám pomohou.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]