Resuscitace umírajících orchidejí: Probudit k životu je lze i za 5 minut 12. Stačí jen vědět, jak na to

Fotografie: Depositphotos

Pokud pěstujete orchideje, jistě víte, že péče o ně občas může být náročná. A to obzvlášť, pokud vám ze záhadného důvodu odumírají.

Orchideje jsou překrásné květiny, které dodávají domácnosti nebo zahradě elegantní vzhled. Tyto rostliny potřebují zvláštní péči, a to obzvláště když je rostlina v kritickém stavu, se ztraceným turgorem listů a bez kořenů. Ale i taková orchidej se dá do měsíce obnovit, aby znovu začala růst a prospívat. A cesta k tomuto výsledku není ani moc složitá, stačí květině věnovat trochu více pozornosti.

Jak obnovit umírající orchidej?

Nejprve prozkoumejte kořenový systém orchideje. Pokud nezůstanou žádné živé kořínky, nemilosrdně je seřízněte ostrým dezinfikovaným nástrojem. Poté připravte přírodní antimikrobiální infuzi. K tomu odřízněte 1 cm kořene zázvoru, rozdrťte ho v hmoždíři nebo ho nastrouhejte. Nalijte do misky 0,5 litru měkké vody, smíchejte ji se zázvorem a nechte 10 minut působit, poté sceďte. Výsledným roztokem postříkejte kořenový systém a listy. Umístěte orchidej dnem vzhůru do vázy, aby uschla.

Mezitím jí připravte nové místo, kde bude měsíc zakořeňovat. Můžete použít kokosovou skořápku nebo mech – obojí funguje stejně dobře. Umístěte orchidej do mechu nebo skořápky a nejlépe do vysoké sklenice, kam nalijte čistou vodu. Voda by měla být vždy na dně. Abyste zabránili rychlému odpařování vlhkosti, dejte přes orchidej sáček. Zastřihněte rohy sáčku, aby dovnitř mohl vzduch. Nyní nechte orchidej měsíc v klidu – na světlém, dobře větraném místě bez průvanu a přímého slunce.

Správná péče o orchideje

Pokud jste orchideje nikdy nepěstovali a chystáte se začít, je třeba znát určitá pravidla, než se do toho pustíte. Prvním krokem je výběr odrůdy rostliny, kterou byste měli vybírat dle toho, kde budete rostlinu pěstovat. Pokud si však nevíte rady, neváhejte se zeptat zkušených zahradníků. Rostliny orchidejí mají rády přiměřené teplo a nevadí jim ani krátkodobé teplotní výkyvy. Dlouhodobé by je však mohly poškodit, proto dbejte na to, abyste rostlinu měli na místě, kde teplotní výkyvy ideálně nejsou.

Fotografie: Pixabay

Důležité také je jim zařídit dostatek světla, takže pokud nemáte možnost přírodního, je třeba jim zajistit alespoň to umělé. A rozhodně také dbejte na vlhký vzduch, ten totiž orchideje milují. Je také nutné rostliny občas přesadit, a proto musíte vybrat vhodný substrát. Nejčastěji se doporučuje používat rašeliník nebo hrubý štěrk. Důležité je, aby substrát neudržoval vlhkost příliš dlouho a zajistil kořenům dlouhodobou oporu.

Zdroj: The Spruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]