Už od mala se děti učí, že psi štěkají. Tak to zkrátka je a většinou se nikdo neptá na žádný důvod. Ten tam ale přeci jen je a vlastně není jenom jeden.
Psi mohou s lidmi komunikovat různými způsoby. Prozrazují své emoce a názory třeba polohou ocasu, uší či zvuky, které vydávají. To je například vytí, když jsou znudění, nebo až ječení, když jsou nějak rozrušení. Ale co štěkání? To může vyjadřovat mnoho věcí, proto byste si vždy měli zkusit dát jeho štěkot do souvislostí.
Co to přesně značí
Štěkání, stejně jako ostatní zmíněné projevy, není nic jiného, než způsob komunikace s okolím. Tímto hlasitým zvukem může pes dost dobře ukázat své negativní emoce, jako je strach, vztek, nuda nebo nervozita. Často je to také používáno jako varování, čehož si můžete všimnout, když jdete na procházku a proti vám se vynoří jiný pes. Je také samozřejmé, že vás pes bude štěkat, když je šťastný a překypuje energií, není to jen o negativních emocích.
Je tedy důležité vždy zkontrolovat, proč váš pes začal štěkat a zda jsou splněny všechny jeho potřeby. Někdy je třeba se svým čtyřnohým miláčkem strávit více času, abyste si všimli, že například štěká trochu jinak, než jste byli zvyklí. Je také důležité rozlišovat zvuky, které vydává. Pokud je štěkání mírné, neměli byste ho za to okřikovat a rozrušovat se tím. Jakmile je ovšem tak hlasité, že ruší sousedy, stojí za to situaci začít řešit.
Pes reaguje na to, co se děje okolo
Má také emoce, stejně jako my lidé. Mnohokrát si toho nejvíce všímáte na procházkách, kdy se dostává jeho reakce na podněty, které jsou v prostředí okolo něj. Může začít štěkat na něco, co ho zrovna vyděsilo. V takových situacích je dobré umět vašeho mazlíčka uklidnit. Můžete ho třeba obejmout, poškrábat za uchem nebo se s ním projít do odlehlejší části. Důležité také je, jak na jeho štěkání reagujete vy samotní. Pokud víte, že štěká jen pro vaši pozornost, je lepší si toho nevšímat, jinak by toho mohl nevědomky začít zneužívat.
Jeho štěkání může být také znak osamělosti. Toho si můžete nejvíce všimnout, když ho necháváte samotného doma, a v takovém případě se velice hlasitě ozve k nesouhlasu. Je dobré ho začít učit samostatnosti a jak se tomuto chování vyvarovat. Jak? Zkuste třeba na chvíli odejít a když nezačne štěkat, odměňte ho pamlskem. Časovou dobu mezi vaším odchodem a předáním pamlsku následně prodlužujte. Pokud nepomůže ani to, vždy tu jsou lidé, kteří se na výchovu psů zaměřují a pomohou vám.
Zdroj: PetMD