Při nedodržení zákona může vlastnictví psa stát jeho majitele až 100 000 Kč na pokutě

Fotografie: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York / Creative Commons / Attribution 2.0

Uvádí se, že každý třetí Čech vlastní psa. Vlastnictví má přitom pravidla daná zákonem a při jejich nedodržení hrozí vysoké pokuty.

Pořídili jste si roztomilé štěňátko a už se těšíte, jak si s ním budete hrát? Tak předtím nezapomeňte pejska nahlásit do evidence a zkontrolovat, že je očipovaný. Úkoly, které ukládá zákon, totiž mohou být vymáhané formou pokuty, nebo dokonce exekučně.

Za psa zodpovídá jeho páníček

Zákony omezují a vymezují různá naše práva, ale také povinnosti. A některé přitom zasahují i do takových věcí, jako je rozdělávání ohně na vlastním pozemku (jak jsme psali na BydlímeÚtulně) nebo vlastnictví domácího mazlíčka. Ne nadarmo se říká, že mít psa přináší potěšení, ale také povinnosti a zodpovědnost. Že pes vyžaduje pravidelné krmení a venčení, je nasnadě. Pořízení psa s sebou ale nese i několik byrokratických úkonů, které je potřeba včas vykonat. Jinak totiž hrozí i opravdu vysoké pokuty.

Nahlášení psa do evidence chovatelů

Ze zákona je nutné uvědomit o tom, že máte psa, úřady. Zpravidla jde o městský nebo obecní úřad, který potom vyměřuje i poplatek za psa. Pokud pes nebude do evidence chovatelů psů nahlášený, majitel riskuje pokutu až 100 000 Kč, jak píše iDnes.

Na zápach svého mazlíčka si majitel zvykne, u návštěv to však platit nemusí. Pohlcovače pachů pomohou

Místní poplatek za psa

Poplatek stanovuje zákon o místních poplatcích a určuje si ho každá obec sama. Finance jsou určené podle PrávoProVšechny především na udržení čistoty v obci. Hradí se z nich tedy koše na exkrementy či třeba sáčky u nich. Výše poplatku je stanovena na rok a může se vyšplhat nejvýše na 1 500 Kč. Nicméně u druhého a každého dalšího psa může být až o polovinu vyšší. Roli hraje i to, jestli bydlíte v rodinném domě, bytě nebo na ubytovně. Neuhrazený poplatek se může vyšplhat až na trojnásobnou výši.

Psí hlava pod peřinou
Fotografie: Pixabay

Očkování spojené s čipováním

Od 1. 1. 2020 byla zavedena povinnost čipování psů, jak připomíná SVSCR. Pokud pes není očipovaný či jinak „označený“, neplatí zároveň ani jeho očkování proti vzteklině. Čipování provádí veterináři, finančně se tento úkon pohybuje do 500 Kč. Pokud by pes nebyl odpovídajícím způsobem označený, majitel může být potrestaný pokutou až do výše 50 000 Kč.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]