Praktické tipy, jak v domácnosti uklízet zvířecí srst i lidské vlasy

Pro milovníky a chovatelé zvířat je odstraňovaní zvířecí srsti z domácnosti běžnou rutinou a určitě již mají své osvědčené metody. Pokud vás však čeká soužití s kočičkou či pejskem poprvé, mohou se vám některé tipy hodit. Mimo zvířecí srsti tak lze odstraňovat z čalouněného nábytku či koberce i lidské vlasy. S těmi je to také někdy pořádné trápení.

Rolovací váleček do ruky

Nalepovací rolovací váleček je takovou klasikou. Má však jednu nevýhodu. Ačkoliv je účinný a velmi šikovný, je vhodný pouze pro čištění menších ploch. Ať už jde o oblečení, křesla, sedací soupravy. Rolovat s ním však celý koberec by byl holý nesmysl.

Velký rolovací váleček

Pro tyto případy existují velké čistící válečky, které jsou uchycené na tyči, podobně jako mop. Využijete ho nejen na koberce, ale i běžné podlahové krytiny.

Čisticí rukavice

Tuto rukavici lze použít jak na vyčesávání zvířecí srsti, tak na zbavování se chlupů i vlasů z čalouněných povrchů. Rukavici jen přejíždíte a shrnujete vlasy či zvířecí srst na jednu hromádku. Tím se zbavíte největších nánosů, pak už stačí jen vyluxovat. Stejně tak lze použít i gumový hřeben na domácí mazlíčky. Zastane úplně stejnou práci. Případně použijte obyčejnou gumovou rukavici, kterou používáte na úklid.

Gumové koště

Chlupy a vlasy z podlahy sesbíráte jednoduše pomocí gumového koštěte. Lze použít rovněž na různé typy podlahových krytin, včetně koberce.

Vysavač

Vysavač můžete použít ten klasický, který doma běžně máte, ale je vhodné, aby měl dobrý sací výkon a použili jste speciální hlavici, která chlupy zachycuje. Existují i přímo vysavače, které jsou určeny k luxování vlasů a zvířecí srsti.

Lepicí páska

Když nebudete mít na čištění menších ploch po ruce rolovací váleček, můžete použít lepicí pásku. Vlasy či chlupy se na ní jednoduše nalepí.

Houbička nebo kuličky do pračky

Když budete prát pelíšek, deku vašeho mazlíka či polštářek, zbavte jej nejdříve největšího nánosu srsti. I tak nezabráníte tomu, že pračka zůstane plná chlupů. S tím vám může pomoci vložení houbiček na nádobí či speciálních kuliček do pračky, které chlupy zachycují.

Obrázky: rover, furminator