Dávno zapomenutá metoda bělení prádla. Poradí si s extrémně odolnými skvrnami i zažloutnutím

Fotografie: Depositphotos

Lůžkoviny, ručníky, utěrky i zašlá trička, to vše bude zářit bělostí a novotou, pokud k jejich čištění použijete tento starý osvědčený postup.

Bílé prádlo zářící čistotou a zbavené všech odolných skvrn. Takový výsledek můžete očekávat, použijete-li k bělení hypermangan. Tedy manganistan draselný, který se dříve poměrně běžně používal. Jeho účinnost pro bělení je velmi vysoká, protože má vysokou okysličovací schopnost. Navíc je to silné antiseptikum a takto ošetřené oblečení je skutečně zbavené veškerých patogenů.

Zlikviduje i plísně a choroboplodné zárodky

Hypermangan zakoupíte v každé lékárně. Je ve formě fialových krystalků, které se při použití ředí s vodou. Je to silné antiseptikum, používá se v lékařství, k úpravě vody ve vodárnách, bazénech i akváriích. Kromě virů a bakterií likviduje i plísně, proto ho někteří lidé používají na zahradě k ochraně rostlin před plísňovými chorobami.

Prádlo ošetřené hypermanganem tak bude skutečně hygienicky čisté. Hodí se pro čištění všech tkanin, jako jsou trička, ručníky, župany, prostěradla, utěrky i košile. Prádlo krásně vybělí a poradí si se všemi čerstvými skvrnami. Postup, jak si poradit se zapranou skvrnou, je popsán níže. Je důležité vědět, že hypermangan v koncentrované podobě může poleptat tkáně. Mějte ho tedy vždy uložený mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Pohlídejte si barvu roztoku

Ve videu se podívejte na přesný postup bělení prádla. Do velkého hrnce napusťte asi 8 litů vody. Hypermangan dávkujte dle návodu. V sypké podobě přidejte jednu odměrku, pokud máte hypermangan v tekutém koncentrátu, kápněte do vody jednu kapku. Po rozmíchání by voda měla mít spíše růžový odstín. Bude-li moc tmavě fialová, je koncentrace příliš vysoká a bělicí účinek bude mnohem menší. Ve videu uvidíte, jaký odstín by voda měla mít.

Fotografie: Freepik

Poté do hrnce ponořte prádlo, které chcete bělit, a nechte ho namočené jednu hodinu. Postupem času uvidíte, že růžová barva vody se vytratí. Některé kousky mohou naopak získat nažloutlý nebo namodralý odstín. Toho se však nemusíte lekat, vše se vyřeší v dalším kroku. Nyní přisypte k prádlu 50 g kyseliny citronové. Promíchejte s prádlem a celý hrnec nechte takto přes noc.

Zašlé skvrny vyčistí kyselina citronová

Ráno pak zkontrolujte výsledek. Zcela čisté a vybělené věci vyperte na běžný program v pračce. Pokud se některé zašlé skvrny úplně neodstranily, ponořte je do hrnce, kde k vodě opět přimíchejte kyselinu citronovou. Tentokrát však dejte hrnec na sporák a chvíli v něm prádlo povařte. Nechte zchladnout a dejte vyprat běžným způsobem.

Ve videu níže se podívejte na celý jednoduchý postup. Na konci videa pak uvidíte výsledek. Na sušáku rozvěšené prádlo, které září čistotou a je bez jediné skvrnky. Při manipulaci s manganem buďte opatrní a věnujte pozornost dávkování. Správné poměry už vaší pokožce neublíží, a tak můžete bez obav s vodou pracovat i holýma rukama, aniž by byly nutné nějaké rukavice.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]