Děsí vás ceny nemovitostí v Praze a středních Čechách? Přestěhujte se na Moravu!

Vysoké pořizovací ceny nemovitostí v kombinaci s přísnými podmínkami udělování hypoték dělají i z malého bytu v paneláku na sídlišti (ovšem v Praze) lukrativní nemovitost. Ceny nemovitostí v mnoha lokalitách dokonce narazily na pomyslný strop.

Klesat ovšem nezačaly, v současné době spíše stagnují, a je otázkou do pranice, jak tomu bude v blízké budoucnosti. Oslovíte-li s touto otázkou ekonomy a realitní makléře, spíše než reálnou prognózu vám nabídnou ne moc reálnou věštbu ze skleněné koule. Problémem je, že volných bytů je stále nedostatek a poptávka po nich neklesá – stejně jako jejich cena, bohužel. Zajímavý může ovšem být pronájem bytu 3+1 Opava.

Brno je levnější, ale ne levné

O něco příznivější je situace na Moravě. Brno sem ovšem nepočítejme, druhá největší metropole i v cenách nemovitostí zaujímá druhé místo. Mezi nejatraktivnější brněnské lokality patří Brno střed, Masarykova čtvrť a Žabovřesky, kde očekávejte ceny okolo 64 tisíc za m². Nižší ceny vás pak podobně jako v Praze čekají mimo tyto vyhlášené lokality. Za třípokojový byt v Brně Lišni tak zaplatíte zhruba tři a půl milionu korun. Velkému zájmu se v současné době také těší přestavěné půdní byty Brno v cenách

Jaká je situace na severu?

Očekáváte lepší ceny na severu Moravy? Jak kde. Na maximu jsou i ceny nemovitostí na Olomoucku, kde se staví několik developerských projektů. Pronájem garsonky v Olomouci vás tak vyjde na necelých 8 tisíc korun za měsíc. Čím menší bydlení si samozřejmě pronejmete, tím méně za něj samozřejmě zaplatíte. Na byteček s rozlohou 15 m² si připravte zhruba 5 tisíc korun měsíčně!

Ceny jsou vyšponované i v Ostravě

A jak si na tom stojí Ostrava? I tam ceny nemovitostí loni narazily na strop. Pronájem bytu 1+1 Ostrava-město vás tak vyjde mezi šesti a deseti tisíc korun měsíčně v závislosti na vybavení a lokalitě. Nejsou to zrovna nízké částky, že? Kdo však hledá, ten nakonec najde. Nic jinému mu vlastně ani nezbude.