Vytí, kňučení nebo vrčení. Co vám vlastně těmito projevy váš domácí mazlíček sděluje

Fotografie: Depositphotos

Naši chlupatí psí přátelé mají k dispozici velmi širokou škálu zvuků, pomocí kterých se s námi snaží komunikovat. Těch základních je však šest a je třeba si je správně přeložit.

Štěkání, kňučení, vytí, ječení, vrčení a vzdychání – to je spektrum, které pes využívá a nejrůznějším způsobem kombinuje. V první řadě je třeba věnovat pozornost tónu, jenž určuje přibližnou emoci, kterou vám pes takto sděluje. Nízké tóny většinou vyjadřují agresi, hněv či hrozbu, vysoké naopak spokojenost a přátelství. Stejnou roli hraje také délka trvání zvuku. Čím déle pes zvuk vydává, tím roste šance, že od vás něco dostane.

Štěkání

Štěkot psa nejčastěji souvisí s jeho bdělostí, uslyšíte tedy rychlé zvuky ve středním tónu. Použitím nízkého a krátkého štěknutí vás chce pes určitě zastavit. Naopak dlouhým a monotónním zvukem se snaží přitáhnout vaši pozornost. Většinou se jedná o projev jeho znuděnosti. Jedno štěknutí nebo několik za sebou je jeho ekvivalentem pozdravu. Zaslechnete-li od něj štěkání se zavrčením, je to znatelná pozvánka ke hře.

Fňukání či kvičení

V tomto nešťastném zvuku se skrývá žádost a váš přítel nejspíš něco potřebuje. Dojít na záchod, trochu se najíst, hrát si nebo se projít. Případně mu schází trochu pánovy náklonnosti.

Fotografie: Pixabay

V případě, že vás chlupáč pečlivě pozoroval a studoval, umí zakňučení použít jako formu manipulace. Chce tedy pamlsek nebo si hrát. Stejně tak psi kňučí tehdy, když se omlouvají za přílišné dovádění. Jestli to ale trvá delší dobu, je to signál problému, takže pozor.

Psí vrčení – jasná hrozba

Tohle je zcela konkrétní varovný signál a v kombinaci s velmi nízkým, hrdelním tónem jde o znak agrese a otevřeného nepřátelství. Vrčení ve vysoké poloze znamená strach, ovšem připravenost k útoku. Změna ve štěkot signalizuje přípravu na útok a jak jsme zmínili výše, pes vrčí i během hraní. Je tedy třeba věnovat pozornost také kontextu.

Táhlé kvílení

Tohle je obecně špatné znamení. Příčinou je buď strach – například z bouřky – nebo zvíře trápí nějaká bolest. Dlouhodobé kvílení je jasným důvodem návštěvy veterináře.

Když si pes povzdechne

Hluboký nádech a pak povzdech ukazují, že váš přítel je z něčeho zklamaný, případně také z někoho. A ano, v mnoha případech se tento pocit bude týkat především vaší osoby. Má-li současně přivřené oči, našel si právě pohodlné místo a potřebuje si trochu odpočinout.

Fotografie: Pixabay

Táhlé a nezaměnitelné vytí

Zvuk, který už nepochybně vyděsil nejednoho majitele, nicméně na něm nic hrozného není. Pes je totiž geneticky naprogramován jako silně teritoriální zvíře. Tímto zvukem pak dává ostatním psům najevo, že tohle je jeho území a on jeho pánem. Připojí-li k vytí ještě štěkot, je velmi smutný a osamělý. Potřebuje v tomto rozlehlém a tajemném světě někoho, komu dá tlapku a kdo ho pohladí a podrbe.

Zdroj: Novochag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]