Dezinfekce mobilního telefonu je nejen v této době důležitá

Jedním z předmětů, kterého se během dne dotýkáme nejčastěji, je zcela jistě náš mobilní telefon. Nosíme všude s sebou, pokládáme na nejrůznější místa, a tak se není příliš čemu divit, že studie potvrdily, že na mobilním telefonu se často nachází více nejrůznějších choroboplodných zárodků než na záchodovém prkénku.

O nutnosti pravidelného čistění našich mobilů se navíc v současné době více hovoří i v souvislosti s epidemií koronaviru. Zde je několik užitečných rad.

Čím čistit?

Mobilní telefon bychom měli pravidelně čistit každý den. Pokud jde o to, co k čistění použít, názory jsou různé. Někdo doporučuje čistění pomocí vlhčených dezinfekčních ubrousků. V tomto případě se ale vyplatí zvýšená opatrnost, aby se přílišná vlhkost nedostala dovnitř přístroje. Z tohoto důvodu tak jiní doporučují hadříky a utěrky z mikrovlákna.

Pokud jde o přípravky, které s utěrkami z mikrovlákna použít, nejúčinnější jsou přípravky na bázi alkoholu, podobné, které se používají například na čistění brýlí. Základní radou je tyto přípravky nestříkat rovnou na telefon, ale právě na utěrku. Pokud nemáte po ruce mikro utěrku a telefon potřebujete vyčistit, použijte papírový kapesník. Poslední možností, velmi účinnou, je čistění mobilního telefonu prostřednictvím speciální UV lampy.

Čím nečistit?

K čistění mobilních telefonů byste neměli používat čisticí prostředky určené na okna či jiné povrchy ve vaší domácnosti a také nejrůznější prostředky obsahující amoniak či peroxid vodíku. Vhodné nejsou ani aerosolové spreje.

Velmi obezřetně, a to pouze v případě, že máte voděodolný telefon, lze ve výjimečných případech k čistění použít mýdlový roztok či roztok připravený ze směsi vody a octa. Malé množství těchto roztoků se nanese na utěrku z mikrovlákna tak, aby nemohlo dojít k jejich zatečení dovnitř přístroje.

Jak čistit?

Samozřejmostí před vlastním čistěním mobilního telefonu je jeho vypnutí, zabráníte tak nechtěnému spuštění některých aplikací či funkcí. Pokud jde o správný postup, doporučuje se většinou začít důkladným vyčištěním displeje. Tím ale proces čistění zdaleka nekončí, dále bychom měli pokračovat čistěním tlačítek a konektorů.

K důkladnému vyčistění konektorů lze použít například vatovou tyčinku či párátko obalené kouskem vaty. Zapomenout bychom neměli ani na mikrofon a reproduktor. Na závěr opatrně očistěte také čočku fotoaparátu. Pokud máte na vašem mobilním telefonu kryt, vyčistěte obojí, tedy jak vlastní telefon, tak kryt.

Několik rad na závěr

Pokud chcete snížit riziko kontaminace vašeho mobilního telefonu nejrůznějšími škodlivými bakteriemi, doporučuje se také nepůjčovat telefon druhým osobám, vyvarovat se používání telefonu v prostředcích hromadné dopravy a také nenosit s sebou telefon například na toaletu.

Fotografie: Progressman

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]