Lžíce v trávě na zahradě: Podivný jev, který však má jasný důvod. Může zachránit tisíce životů

Fotografie: Depositphotos

V přírodě velice rychlým tempem neustále ubývá hmyz, který je potřebný pro lidské přežití. Pokud jste si toho všimli i vy, pokuste se zachránit například včely jednoduchým trikem.

Včely by se daly zařadit mezi druhy hmyzu, které jsou velmi ohrožené. Lidé si stále neuvědomují, že bez nich by moc dlouho nepřežili. Velkým plusem je však to, že lidé mohou ovlivnit, kolik včel bude žít, a pokud by někdo rád zachránil alespoň malou část včel, může vyzkoušet tento jednoduchý trik, kterým jim hodně pomůže.

Včely bývají hodně vyčerpané

Podívejte se kolem sebe nebo na okolí, ve kterém bydlíte, a možná si všimnete, že ve vaší krajině hodně ubývá příroda. Neustále se staví nové domy, cesty nebo obchody, aby měli lidé kde žít. Je velmi pravděpodobné, že i okolo vás dříve bylo nějaké pole, park nebo jiné místo, jež bylo plné přírody, ale v současnosti je z něj sídliště nebo nákupní centrum.

Kvůli tomu, že je přírody neustále méně, musí včely létat větší vzdálenosti a na dlouhých cestách se velice rychle unaví. Jindy by si totiž odpočinuly v přírodě, ale pokud nikde na jejich cestě není, v mnoha případech umírají vyčerpáním. Častokrát si můžete všimnout na zahradě nebo na zemi, že včela není mrtvá, ale pouze sedí na zemi a nehýbe se. Tímto způsobem odpočívá a nabírá nové síly.

Pomoci můžete i vy

V první řadě můžete včelám pomoci tak, že pokud nějakou naleznete na zemi, jak odpočívá, necháte ji na pokoji a uvidíte, že po nějaké době zase znovu vzlétne. Další možnou pomocí je to, že si nachystáte cukerný roztok, který dodá tomuto hmyzu nové síly. Dobrou zprávou je, že tento cukerný roztok můžete připravit na jakémkoliv místě. Je tedy jedno, zda bydlíte v domě se zahradou, nebo v paneláku.

Fotografie: Pixabay

Roztok s cukrem na lžičce

Abyste si mohli cukerný roztok připravit, budete potřebovat 2 lžičky cukru a 1 lžičku vody. Tyto dvě suroviny spolu míchejte, dokud se cukr ve vodě nerozpustí. Tuto směs poté naneste na lžíci a tu pak položte buď na balkon, parapet nebo kamkoliv na zahradu, kde se včely budou moci nasytit a dodat si energii.

Pokud někde nechcete nechávat lžíci, můžete použít i malou misku, která není hluboká. Vždy dbejte na to, aby roztoku nebylo moc a včely se v něm neutopily. Důležité je, aby si mohly sednout poblíž nebo na předmět a mohly si doplnit energii pro další cestu. Tímto způsobem snížíte počet včel, které umřou na vysílení.

Fotografie: Pexels

Pomáhejte pracovitým včelkám

I když jste si možná mysleli, že pomoc pro včely není důležitá, jste na omylu. Pokud by včely vymřely, lidé by také dlouho nepřežili. Včely dokážou za den obletět velké množství květin, a proto je jejich usilovná práce velice vysiluje. Jestliže si pravidelně kupujete med, měli byste vědět, že na 1 kg medu musí na sběru nektaru pracovat 1 100 včel. Jedna včela zvládne za celý svůj život posbírat nektar, který by se vešel do poloviny kávové lžičky (9 gramů).

Zdroj: Recettesplat

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]