Stačí sáhnout po tomto přírodním prostředku z kuchyně a vaše digestoř se bude blýskat jako nová

Fotografie: Steven Pavlov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyčistit digestoř – to je základní krok k její spolehlivé funkci. Mřížka i filtr totiž bývají při nedostatečné péči velmi silně zanesené mastnotou a prachem.

Digestoř je nezbytným zařízením v kuchyni. Kdyby neodsávala mastné páry, měli byste v kuchyni vlhko a mastnou špínu, kam jen oko dohlédne. Ale napadlo vás, že i digestoř se jednoho dne zašpiní, mastné nečistoty se uvnitř slepí a přijde čas, kdy bude nutné tohle zařízení vyčistit? Jinak přestane fungovat, a to by se vám určitě nelíbilo. Obzvláště, když jste na digestoř zvyklí.

Proč čistit digestoř

Rozhodně je digestoř kuchyňský spotřebič, který se čistí obtížněji, a tudíž se do toho nikomu nechce. Většina z vás ji vyčistí jen na povrchu, jenže přijde čas, kdy bude nutné pročistit i vnitřek zařízení. Avšak chce to vědět, jak na to. Je tu pro vás tip, díky němuž se zbavíte mastných a těžko odstranitelných nánosů špíny. Digestoř zanesená mastnotou není pouze estetickým problémem, upozorňuje web DomekIOgrodek. Spotřebič postupně přestane plnit svou základní funkci.

Digestoř je odsavač par a výparů z vaření. A nejen to. Kdo má plynový sporák, tomu digestoř zajišťuje odvod oxidů dusíku, které při hoření plynu vznikají. A kdo si nechal instalovat odtahovou digestoř, ten se rovněž zbavuje horka, které kolem sporáku vzniká. Pokud tedy chcete, aby bylo tohle zařízení co nejefektivnější, neměli byste podceňovat jeho údržbu.

Vyčistit troubu pomocí octa je dost snadné

Díky této potravině z kuchyně se trouba vyčistí doslova sama. I ty nejhorší připáleniny zmizí před očima

Jak vyčistit digestoř

Perfektní výsledek můžete při čištění digestoře dosáhnout, aniž byste použili průmyslové čističe. Přírodní čisticí prostředky jsou zdravotně nezávadné, ekologické, levné, a hlavně účinné. A nejspíš je máte doma ve spíži.

Mřížka

Pro čištění mřížky digestoře je nejvhodnější jedlá soda, která má výborné odmašťovací vlastnosti. Postup: do dřezu nebo většího pekáče nalijte horkou vodu s jedlou sodou, mřížku vyjměte a ponořte ji do lázně. A nechte působit. Kdo si myslí, že to nepostačí, může ještě přidat ocet. Po určité době půjdou nečistoty odstranit houbičkou nebo vlhkým hadříkem. Někdo používá místo sody kuchyňskou sůl, která je rovněž účinná. Ostatně jedlá soda či sůl pomohou i s čištěním trouby, což jsme na webu BydlímeÚtulně nedávno popsali.

Digestoř bude zase jako nová
Fotografie: Steven Pavlov / Creative Commons / CC-BY 4.0 International

Další možností je vložit mřížku do pekáče, napustit horkou vodu, aby byla mřížka celá ponořená, a přidat tabletu na mytí nádobí. Komu se mřížka vejde do myčky nádobí, může v ní proces čištění ještě posílit. Než vrátíte mřížku do digestoře, utřete ji do sucha, radí web HomesGuide. Optimální frekvence čištění mřížky digestoře je asi jeden měsíc – záleží ovšem na tom, jak často vaříte a digestoř zapínáte.

Filtry

Druhou důležitou částí údržby digestoře je čištění filtru. Všechny odtahové i recirkulační digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, a to většinou kovovými. U levnějších spotřebičů to mohou být i filtry textilní. Recirkulační digestoře jsou navíc ještě osazeny uhlíkovým filtrem. Kovové filtry můžete dát do myčky nádobí. Uhlíkové filtry můžete čistit ručně, anebo je dát do myčky, ale samostatně bez nádobí. Textilní filtr budete muset nejspíš koupit nový, neboť i při praní v ruce se vám pravděpodobně roztrhne.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*