Aby byly šperky stále krásné, je potřeba se o ně správně starat. Při čištění postupujte jako zkušení klenotníci

Fotografie: Freepik

Ženy milují šperky. Dokáží se jimi zkrášlit a ukazují tak kouzlo ženskosti. Stejně jako máte v šatníku spoustu krásných kousků oblečení, neměli byste zapomínat i na překrásné šperky, kterými outfit dotáhnete k dokonalosti.

Jednoduše šperky musejí být součásti každé ženy. Šperky dokáží podtrhnout krásu a sebevědomí každé ženy. Takové blyštivé šperky se nosily již v dávných dobách, ale postupem času se změnil jejich styl a podstata. To ale nemění nic na tom, že bychom se o své šperky měli řádně starat, aby vydržely co nejdéle a byly stále třpytivé.

Fotografie: Freepik

Co udělat proto, aby šperky vydržely neporušené

Rada s číslem jedna zní, abyste nevystavovali své šperky mechanickému dráždění. Nečistili je kartáčky na zuby pomocí chemického písku. Řetízky nesmíte omotávat ani nijak různě skládat, mohly by se polámat. Také si zapamatujte, že změny teplot a vystavování slunci může ovlivnit zlato i stříbro. To stejné platí i pro čistící prostředky.

Pokud chcete vyčistit drahé kovy, jistě použijte čističe pro ně určené. Řetízky a náušnice pravidelně čistěte, po čase budou nevzhledně špinavé. Jestliže šperky sundáváte, děláte dobře a schovejte je do uzavíratelné šperkovnice.

Šperky nevystavujte sirné vodě, mořské vodě ani léčivým pramenům, mohly by zčernat. Především se to týká stříbra. Chraňte je před fluoridem, chlorem a jodem, tudíž zubní pasta k čištění šperků nebude vhodná. Udržujte šperky bez prachu.

Fotografie: Freepik

Jak vyčistit zlato a stříbro

Do misky nalijte teplou vodu a umístěte do ní mýdlo, přidejte pět kapek lihu a ponořte šperky na půl hodiny. Pokud jsou velmi zašpiněné, ponořte je na hodinu. Po této době opláchněte vodou a vyčistěte jemným hadříkem. Na stříbro nikdy nepoužívejte amoniak. Také nesmíte na tento kov použít alkohol

K čištění vám postačí voda a citronová šťáva. Použijte hrnek horké vody a lžíci citronové šťávy. Do tekutiny namočte stříbrné šperky a po 45 minutách stříbro vyjměte. Poté bude stačit, když vezmete jemný hadřík, který nepouští chloupky a šperky utřete.

Zdroj: Cosmopolitan

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]