Konec chemikáliím a namáhavému drhnutí trouby. Sůl a jedlá soda se o vyčištění postarají téměř samy

Fotografie: Depositphotos

Mytí trouby je jednou z nejvíce nepříjemných domácích činností vzhledem k usazené mastnotě a zbytkům jídla, které nejdou tak snadno dolů. Suroviny z vaší kuchyně vám však pomohou.

Čištění mastné trouby od připálených zbytků jídla je snad tou nejméně oblíbenou domácí prací. Z toho důvodu ji také často oddalujete a příliš se vám do ní nechce. Až nakonec dospějete do fáze, kdy je úklid trouby nevyhnutelný, a o to také horší. Zpravidla vyzkoušíte nespočet přípravků plných chemie, které slibují zázraky, ale nic z toho se nekoná. Všechny je můžete hodit do koše, stačí vám jen 2 suroviny, jež máte ve své kuchyni.

Zapomeňte na namáhavé drhnutí

Už není třeba trápit své ruce namáhavým drhnutím, stačí v kuchyni najít sůl a jedlou sodu. Kombinace těchto 2 surovin vám zajistí, že vaše trouba zůstane zářivě čistá, bez stop mastnoty a připáleného jídla, aniž byste se museli výrazně snažit. Jak tedy na to? Důležité je, aby vaše trouba byla ještě stále horká.

jedlá soda
Fotografie: Freepik

Naneste vrstvu soli a jedlé sody. V případě, že jsou tuk a zbytky jídla již zaschlé, nalijte dovnitř trochu vody a pak teprve nasypte sůl s jedlou sodou. Nechte troubu vychladnout a ingredience působit, jak radí web AthensMagazine. Po uplynutí potřebné doby seškrábněte mastnotu a setřete bavlněným hadříkem.

Jedlá soda s octem

Další domácí čisticí přípravek můžete vytvořit z jedlé sody, vody a octa. Smíchejte jedlou sodu a vodu tak, aby vznikla hustá pasta, a rozetřete po povrchu vnitřku trouby. Tentokrát nechte působit celou noc, nejlépe 12 hodin. Ráno vezměte vlhký hadřík a setřete zaschlou pastu z jedlé sody a vody. Použít můžete i plastovou stěrku, jak uvádí server TheKitchn.

Uvolnění ucpaného dřezu bez zákroku drahého instalatéra: Pomůže i domácí směs s octem

Následně přidejte do lahve s rozprašovačem bílý ocet a nastříkejte všude, kde ještě vidíte zbytky jedlé sody. Obě ingredience na sebe začnou reagovat a jemně pěnit. Opět setřete vlhkým hadříkem. Trouba zůstane krásně čistá a zářivá. Jedlá soda se osvědčila nejen v kuchyni, ale i v koupelně, jak jsme psali na BydlímeÚtulně. Pokud vás trápí plíseň a bakterie, jedlá soda se o problém postará.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]