Vyčistit digestoř lze hravě za použití netradičních prostředků. Účinek překvapí i zkušené hospodyně

Fotografie: Freepik

Odstraňovat tuk a mastnotu je zlým snem snad ze všech povrchů. U odsavače par to může být ještě složitější, protože existuje tolik otvorů a mřížek, které je potřeba přetřít. Víme, jak na to.

Odsavač par známe také pod názvem kuchyňská digestoř. Je součástí každé domácnosti. Díky ní se snižuje jednak vlhkost v domě a provzdušňuje místnost, jednak také vůně jídla, která nemusí být vždy příjemná. Ačkoli se jedná o tak běžnou součást domácnosti, některé hospodyňky si neví rady s tím, jak ji očistit. Zejména, když je zanesená tukem. Vždycky pomůže pravidelná očista. Použít můžete některý z následujících způsobů.

Fotografie: Freepik

Pravidelné čištění

Zatímco ostatní povrchy kuchyně čistíme pravidelně, na odsavač par se obvykle zapomíná. Veškeré usazeniny, které se v odsavači hromadí je zapotřebí pravidelně odstraňovat. Díky pravidelné péči je pak samotné čištění rychlé a efektivní. Avšak již zanesená špína v digestoři bude vyžadovat o mnoho více péče a úsilí, abychom dosáhli jejího vyčištění. Někdy bude zapotřebí také více času, když si například mřížku předem namočíme.

Jedlá soda

Jedlá soda neboli soda bikarbona je vhodná pro čištění různých částí domácností. Je levná a velmi účinná. Přitom je bezpečná pro zdraví vás, vašich dětí i domácích mazlíčků. Nevydává nepříjemný zápach, což je její další předností. Její použití pro očistu odsavače par je jednoduché.

Naplňte velký hrnec vodou a přiveďte ji k varu. Poté velmi pomalu přisypte jednu lžíci jedlé sody. Směs začne pěnit, tak se toho příliš nelekněte. Ale buďte opatrní. Poté hrnec přemístěte do dřezu a do vody ponořte filtrační mřížku odsavače par. Pokud máte menší hrnec, bude zapotřebí čistit na etapy. Po několika minutách namáčení ve směsi by všechny nečistoty a usazeniny na roštu měly zmizet.

Fotografie: Freepik

Olivový olej

Naneste olivový olej na kuchyňskou houbičku a rozetřete jej po povrchu filtru odsavače par. Zakryjte hadříkem z mikrovlákna namočeným v teplé vodě. Po několika minutách vyčistěte rošt drsnější stranou houbičky. Nakonec očistěte papírovou utěrkou.

Ocet

Smíchejte teplou vodu se stejným množstvím kvasného octa a touto směsí očistěte digestoř. Můžete ji nalít do rozprašovače pro snadnější použití. Naneste na filtr a nechte 15 minut působit, poté očistěte drsnější stranou kuchyňské houbičky.

Zdroj: Goodhousekeeping