Díky správné technice bude čištění žaluzií hračka

Jistě je máte na svých oknech také. A nezapomínáte je udržovat? Ukážeme vám, jak na vyčištění žaluzií, aby byly opět jako nové. Když se budete držet našich postupů, můžete si být jisti, že své žaluzie očistíte od prachu a dalších nečistot nejenom rychle, ale také efektivně a snadno.

Nejprve vnitřní strana

To se může jevit jako celkem složitý úkol. Opak je však pravdou. Na tento postup se bude nejlépe hodit váš vysavač s odpovídajícím nástavcem. Nejlépe tím kartáčovým. Když ho máte, tak můžete žaluzie stáhnout dolů a zatáhnout. Následně se snažte nástavec hadice dostat pod ně, tedy mezi plochu žaluzií a okno. Takto je vysávejte od shora dolů. Potom je otočte do druhého zataženého sklonu a postup opakujte. V tu chvíli máte to nejhorší za sebou.

Pokračujte čištěním lamel

Nyní budete potřebovat hadřík, kterým se pustíte do vyčištění samotných lamel. Žaluzie nechte stažené dolů, ve vodorovném sklonu. Následně otírejte jednu lamelu podruhé z jedné strany na druhou. Takto otírejte nejenom jejich horní, ale otírejte také jejich spodní stranu. Tato metoda čištění žaluzií je sice časově náročná, ale je nesmírně efektivní.

Použijte správné prostředky

Pokud se o ně staráte pravidelně, tak vám k vyčištění žaluzií může postačit jenom vlhký hadřík, protože potřebujete odstranit pouze prach. Když jsou ale znečištěné více, je vhodnější správný čisticí roztok. Pomoci mohou různé univerzální čističe pro domácnost, stejně jako mýdlová voda, ale i teplá voda se saponátem. V některých případech přijde vhod také směs s čistým alkoholem, nebo octem. Vždy záleží hlavně na celkové intenzitě znečištění.

Čištění dokončete setřením

To hlavní máte za sebou, a tak se můžete pustit do finálního procesu, kterým je už jenom jednoduché setření žaluzií. Ty stáhněte dolů, sklopte je a po jednotlivých lamelách sjeďte od shora až dolů. Potom je obraťte o 180 stupňů a stejný pohyb opakujte od spodu nahoru.

Při čištění je také zkontrolujte

Na závěr ještě jedna důležitá rada. Kromě klasického vyčištění žaluzií je můžete také zkontrolovat. Zda všechny spoje drží, jak mají, zda jsou provázky stále pevné a zda něco nechybí. Pokud zjistíte problém, rozhodně ho opravte. Bude to jednodušší než se trápit s komplikovanějšími úpravami.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]