Díky těmto trikům udržují dokonalý trávník zkušení zahrádkáři. Klíč však tkví v naprosté banalitě

Fotografie: Depositphotos

Sekání trávníku přece není žádná věda. To si může říci každý z vás. Napadlo vás ovšem, že na jaře, v létě a na podzim na trávník působí jiné přírodní vlivy?

Během celé sezony se přece mění vlhkost vzduchu i půdy a také se výrazně mění teploty. Takže po celé vegetační období byste měli trávníku dopřát správnou péči, aby měl pěkný zdravý vhled a byl dostatečně odolný.  Pro mladý trávník, který jste vyseli letos nebo loni, je důležitá výživa. To znamená třeba při výsevu už přidat správné hnojivo. Pak musí mít mladý pažit dostatek času na zakořenění a vytvoření nových odnoží. S prvním sekáním rozhodně nepospíchejte.

Kdy sekat mladý trávník

Počkejte, až vyklíčí všechna semena, aby byla tráva dost hustá a dorostla výšky 10–12 centimetrů. To už bude mít poměrně dobrý kořenový systém. První sekání by mělo být spíše symbolické – odstraňte asi tak jednu třetinu trávníku, abyste si travní výhonky nevyrvali i s kořínky. Později se frekvence sečení odvíjí od růstu trávy. Ten je ovlivněn jak druhem vysetých travin, tak vývojem počasí. Na jaře a na podzim roste trávník intenzivněji, a proto ho můžete sekat častěji. Avšak letní podmínky jsou odlišné, a proto musíte o trávník jinak pečovat.

Sekání trávníku v létě

V létě růst trávníku zpomalí. Záležet však bude hlavně na počasí. V posledních letech nás poctila parná a suchá léta, která byla příjemná pro koupání a rekreaci. Avšak trávníkům příliš nepřála. V takovém počasí totiž trávníky trpí a vysychají. Dříve se trávníky v létě kropily. Ovšem v současnosti, kdy je na celém našem území nedostatek vody a přes léto bývá ve většině obcí vyhlášen zákaz zalévání, se vám to možná nepovede. V létě tedy nestačí vyjít na zahradu a nastartovat sekačku, píše web KobietaInteria.

Proti tomuto přírodnímu postřiku nemají mšice sebemenší šanci. Ušetříte díky němu spoustu peněz

Když už ale na letní sekání dojde, dodržujte některá pravidla, abyste trávník zachovali v co nejlepší kondici. Trávu nesekejte uprostřed slunečného a parného dne. Tuto činnost si ponechte až na podvečer, zeleň se nebude tolik odpařovat. Pusťte se do toho ale dřív, než padne rosa. Vlhký trávník by se vám špatně sekal. A za druhé – rosa má padnout na čerstvě posečenou trávu, která se tak osvěží a během noci pak může regenerovat, radí web RHS.

Letní trávník byste měli nechávat vysoký minimálně 5 centimetrů. Ten, kdo si ho „vyholí“ až skoro k půdě, nad ním brzy zapláče. Sluneční žár způsobí, že tráva vyschne i s kořeny a vám místo zeleného pažitu zbydou jen vylysalé fleky. Pak přijdou na podzim deště, přidá se plíseň a váš trávník přijde vniveč. O tom, jak se o trávník postarat na podzim, jsme pro vás na BydlímeÚtulně také napsali.

Jak snadněji trávník uchovat

Komu nevadí v trávě drobné dvouděložné rostlinky, měl by k takovému pěstování trávníku přistoupit. Ty totiž dokáží trávu pěkně zahustit a vzájemně si příliš nekonkurují v potřebě živin ani závlahy. Většinou pojmou při zálivce nebo dešti dostatek vody, a tak letní žár lépe snášejí a traviny svou přítomností vlastně chrání.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*