Máte rádi borůvky a nebaví vás na ně chodit do lesa? Pak se jednoduše pusťte do jejich pěstování

Borůvky jsou chutné a vyhledávané ovoce. Jsou dobré pro mozek, snižují riziko rakoviny, pomáhají kardiovaskulárnímu systému a seznam pokračuje. Jsou také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů. Nemluvě o tom, že jsou vynikající a přidávají skvělou chuť k koktejlům, koláčům, palačinkám a dalším dobrotám. Dokonce se dobře skladují v mrazničce, kdybyste na ně dostali chuť i během zimy. Dobrou zprávou je, že na ně nemusíte pouze do lesa, můžete si je pěstovat i sami.

Borůvky nejsou všechny stejné. Stejně jako broskve, nektarinky, jablka a každé další ovoce přicházejí v množství odrůd, z nichž mnohé se přizpůsobily pěstování v určitých klimatických podmínkách.

Kdy borůvky přemístit na zahradu?

Borůvky vyžadují trochu času na to, aby se jejich kořeny vytvořily dříve, než v létě stoupnou teploty. Dokonce i rostlina pěstována v květináči by měla být vložena do půdy včas, aby se kořeny přizpůsobily dříve, než udeří léto. Borůvky umístěte na slunné místo. Mladé rostliny vyžadují hodně organického materiálu, aby se měly čím živit. Ideální je půda mezi pH 5,5 a 6,0. Půda s vyšší kyselostí bude pravděpodobně vyžadovat nějaké změny. Většina rostlin roste v půdách s hodnotami pH mezi 6,0 a 7,0, což je mírně kyselé, ale borůvky to moc rády nemají.

Kyselost půdy

S kyselostí půdy pomohou i drcené dubové listy nebo jehličí. Smíchejte je do tlusté vrstvy organické hmoty, kterou mladé borůvky potřebují. Rašeliník Sphagnum také pomáhá s kyselostí. Další možností je smíchat směs octa a vody na zalévání rostlin. Mimo to můžete borůvky pěstovat společně s dalšími rostlinami, které kyselost půdy snižují. Jestli budete borůvky pěstovat v zemi, označte oblast o ploše 70 až 80 centimetrů v průměru 30 centimetrů hlubokou. Odstraňte polovinu půdy a přidejte vlhčený rašeliník a promíchejte.

Jak o borůvky pečovat

O borůvky je potřeba stále pečovat. Je vhodné každoroční prořezávání. To proto, abyste se vyhnuli nadměrné plodnosti borůvek, což vede k malinkým plodům. Borůvky jsou rovněž citlivé na nadměrné hnojení, takže všeho s mírou. A když už budete hnojit, tak používejte organická hnojiva. Na počátku je udržujte dobře mulčované.

Obrázky: pixabay