Trávník jako z královské zahrady zajistí kvalitní péče. Na podzim je vhodné hnojivo s draslíkem

Fotografie: Depositphotos

Přichází podzim a mnoho zahradníků se tak pomalu chystá na konec sezóny. Kromě záhonů si však vyžaduje péči i váš trávník, který byste měli před zimou pohnojit.

Správná péče o trávník během podzimu pomůže trávě přežít drsné zimní podmínky a prospívat, jakmile přijde jaro. Jedním z klíčových aspektů podzimní péče o trávník je jeho hnojení. Podzimní hnojivo by však mělo mít trochu jiné složení než to jarní. Místo podpory zelených částí se vyplatí dodat živiny především kořenům, které pak zajistí trávě dobré přezimování.

Proč hnojit na podzim?

Hnojení trávníku na podzim je dobré hned z několika důvodů. V první řadě poskytuje potřebné živiny, které tráva potřebuje, aby vydržela zimní měsíce. Podzimní hnojení podporuje vývoj kořenů, díky čemuž je trávník odolnější vůči nízkým teplotám a stresu. Zároveň trávě pomůže zotavit se z letního opotřebení, podpoří ukládání živin na zimu a připraví ji na jarní prudký růst.

Výběr správného hnojiva

Ne všechna hnojiva jsou stejná a typ hnojiva, které používáte na podzim, může výrazně ovlivnit zdraví vašeho trávníku. Zatímco trávníková hnojiva používaná během sezóny obsahují velký podíl dusíku, u těch podzimních je potřeba se zaměřit na draslík. Dusík totiž podporuje růst zelených částí rostlin, což může být před zimou kontraproduktivní.

Za špatnou kondici trávníku může sekání pod slunečním svitem. Stín je přítelem zelené chlouby

Je potřeba podpořit především kořenový systém trávy – a o to se postará především draslík. Hledejte tedy trávníkové hnojivo se zvýšeným podílem draslíku i fosforu, který zase ochrání trávu před vymrzáním a nemocemi. V ideální směsi pro podzimní hnojení trávníku by neměl chybět ani hořčík, jenž podporuje příjem živin z půdy.

muž zalévá trávník
Fotografie: Freepik

První podzimní hnojení aplikujte koncem srpna a pak v intervalech 3–4 týdny až do října. Ideální je trávu před aplikací hnojiva posekat. Hnojivo se snažte rozmístit rovnoměrně po celé ploše trávníku a poté ho zalijte. Hnojivo se tak rychle aktivuje. K podzimní péči o trávník patří také provzdušňování, dosetí prázdných míst, patřičné zavlažování a aplikace správného hnojiva.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]