Díky výjimečné funkci radiátoru lze ušetřit tisíce korun na účtech za vytápění

Fotografie: Depositphotos

S přicházejícím podzimem a zimou stále více myslíme na vytápění. Asi každý by chtěl platit za energie co nejméně. Díky skryté funkci radiátoru to můžete uskutečnit.

Jelikož začíná být chladné počasí doprovázené nepříjemným větrem, všichni přemýšlejí nad vytápěním a jak co nejvíce ušetřit. Zatím však u většiny lidí vyhrává možnost méně topit a raději se zabalit do několika svetrů. To sice může být účinné, ale čekají vás tak možná nachlazení z nedostatečného tepla. Avšak ušetřit se dá snadno díky několika praktickým tipům a především díky jedné skvělé funkci, kterou radiátor skrývá. S její pomocí můžete vytápět, a přesto nebudete mít takové výdaje.

Tajemství radiátorového termostatu

Když přijde chladné počasí, je nejvyšší čas zjistit, jak funguje termostat radiátoru. Na jeho obvodu jsou čísla od 0 do 5 a někdy zde najdete i symbol sněhové vločky. Co tato čísla vlastně znamenají a jak ovlivňují chod celého topného systému? Pokud se naučíte všechna tajemství termostatu, nastavíte si správně teplotu ve svých místnostech a zároveň zaplatíte menší účty. Hodí se proto znát význam jednotlivých čísel termostatu. První je 0 nebo symbol sněhové vločky. Ten znamená, že termostat neustále udržuje teplotu mezi 6–8 °C. A to proto, aby nedocházelo k zamrzání vody v radiátorech.

Další je číslo 1, což značí, že teplota je mezi 12–13 °C. Ta bude vhodná v garáži, ve sklepě a na místech, kde skladujete oblečení. Dobře poslouží i na schodišti. Číslo 2 má teplotu kolem 15–16 °C. Výrobci termostatů ji doporučují do ložnice. Další, číslo 3, má vyšší teplotu, a to kolem 18–20 °C. Bude se hodit do kuchyně, obývacího pokoje nebo jiných místností, kde nespíte. Číslo 4 je předposlední a jde o teplotu 22–24 °C. Doporučuje se v koupelně. Poslední, číslo 5, má již vysokou teplotu, kolem 25–28 °C. Absolutně se nedoporučuje používat v domácnostech bez jasné potřeby.

Co zkontrolovat před začátkem vytápěcí sezóny

Před začátkem topné sezóny je důležité, abyste se na ni náležitě připravili. Správná příprava na topnou sezónu, kontrola montáže, oprava a utěsnění oken a dveří pomohou snížit účty, zvýšit účinnost vytápění a poskytnout komfort obyvatelům domu/bytu. Správně fungující topný systém výrazně snižuje náklady na podlahové nebo klasické vytápění. Před topnou sezónou je nezbytné zkontrolovat, zda instalace správně funguje. Zvláště důležité je, aby instalace byla čistá. Usazování prachu a nečistot způsobuje potíže při přenosu tepla, což může mít za následek značné energetické ztráty.

Fotografie: Depositphotos

Velké energetické ztráty vznikají i prostřednictvím netěsnících dveří a oken. Ujistěte se proto, že jsou řádně utěsněny. U netěsných oken a dveří opravdu nelze počítat s nižšími účty. Do interiéru domu bude neustále proudit studený vzduch, takže se v místnostech bude hůře dosahovat příjemné teploty. Můžete to udělat sami – instalace těsnění není obtížná a může přinést skvělé výsledky. Chcete-li zjistit, zda okno nebo dveře netěsní, přejeďte rukou podél linie rámu okna nebo dveří. Pokud jsou těsnění opotřebovaná, propustí chladný vzduch, který můžete cítit na kůži. V takovém případě je nutné těsnění vyměnit.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]