Zbytky tuhého mýdla nepatří do koše. Využít se dá i ten nejmenší kousek

Fotografie: BydlímeÚtulně

Jakmile se kostka mýdla zmenší, je těžké si s ní umýt ruce, a tak často končí v koši. Existuje ale několik způsobů, jak takový zbytek mýdla využít. Vyberte si svého oblíbence.

Tuhé mýdlo se neztratí v žádné domácnosti. Jakmile začne docházet, můžete ho využít i jiným způsobem než jen k mytí rukou nebo k přeprání kousku oblečení. Těchto pět návodů vám ukáže, kolika způsoby lze zbytek mýdla využít. Čím více zbytků dokážete v domácnosti zužitkovat, tím více peněz i životního prostředí ve výsledku ušetříte. Šetrnější a ekologičtější život se ekonomicky vyplácí mnohem více.

Jak zbytek mýdla využít

S trochou nepozornosti vám může zbytek mýdla snadno vyklouznout a někam zapadnout – nebo ho raději rovnou vyhodíte. Těchto pět triků vám ukáže, jak mýdlo ještě využít v domácnosti.

Náhrada krejčovské křídy

Pokud se ve volném čase věnujete šití, můžete zbytek mýdla využít jako krejčovskou křídu. Můžete jím na látku nakreslit libovolný tvar. Mýdlo na ní dobře rozpoznáte a následně stopu po něm jednoduše vyčistíte, aniž by po sobě zanechalo viditelné skvrny.

Vyrobte si tekuté mýdlo

Ze zbytku tuhého mýdla si můžete snadno vyrobit to tekuté. Jednoduše kostku mýdla nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte malé množství teplé vody. Jakmile se mýdlo ve vodě zcela rozpustí, směs důkladně promíchejte. Podle potřeby dolévejte horkou vodu, abyste ve výsledku získali konzistenci smetany. Následně mýdlo přelijte do dávkovače a máte hotovo. Abyste svůj produkt vylepšili, můžete přidat pár kapek libovolného esenciálního oleje a 5–7 kapek libovolného kosmetického oleje. Aby mýdlo získalo gelovitou konzistenci, přidejte 10–15 kapek glycerinu.

Provoňte mýdlem šatní skříň

Kousky mýdla můžete použít k tomu, aby vaše oblečení ve skříni získalo příjemnou vůni. Jakmile nasbíráte více malých zbytků mýdel, rozpusťte je v hrnci ve vodní lázni. Až bude všechno mýdlo roztopeno, přidejte pár kapek libovolného esenciálního oleje, směs promíchejte a nalijte do libovolných formiček. Můžete použít formy na led, ale i kelímky od jogurtů nebo formy na nanuky. Mýdlo nechte ve formičkách zcela ztuhnout a následně ho vložte do plátěných pytlíků, které můžete vložit do šatní skříně.

Vyrobte si nové tuhé mýdlo

K výrobě tuhého mýdla je potřeba mýdlový základ, který můžete získat ze zbytků tuhých mýdel. Nejdříve nechte mýdlo ve vodní lázni roztopit a do roztopené hmoty přidejte 10–15 kapek kosmetického oleje a 3–7 kapek éterického oleje. Můžete přidat trochu mleté kávy, díky čemuž dosáhnete většího čisticího efektu, a mýdlo následně můžete používat k ošetření pleti. Dle libosti můžete přidat bylinky i med, záleží na typu pleti a vaší fantazii.

Fotografie: Pixabay

Připravenou směs nalijte do silikonových formiček. Můžete použít i silikonovou formu na koláč nebo na dort. Jakmile směs ztuhne, můžete ji nožem nařezat na vhodné velikosti a zbytek mýdla uskladnit ve vzduchotěsné nádobě, abyste co nejdéle zachovali jeho vůni.

Čisticí prostředek

Nejprve si vyrobíte tekuté mýdlo, jak bylo popsáno výše. Tato směs je výborná k mytí linolea nebo obkladů. Jednoduše pak do kyblíku s vodou přidáte malé množství tohoto přípravku a pro lepší účinek přidáte ještě 2 polévkové lžíce amoniaku. Podlahu budete mít dokonale umytou bez větší námahy a beze šmouh.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]