Do kompostu můžete dávat řadu věcí, některé se tam ale opravdu nehodí

Téměř každý se dnes snaží žít více ekologicky a ohleduplně k životnímu prostředí. Některé cesty jsou nákladné, jiné komplikované. Je ale jedna věc, která je naprosto jednoduchá – vlastní kompost. Jde o jednu z nejšetrnějších variant, jak se zbavit odpadků, která vás navíc nebude nic stát. A jeho benefity jsou obrovské!

Kompostované zbytky potravin se totiž dají znovu použít při zahradničení. Co všechno můžete na kompost dát? Budete se divit, ale je toho opravdu hodně. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Seznam je opravdu dlouhý. Ale pozor – to neznamená, že na kompost můžete dát vše. Některé věci se na něj zkrátka nehodí. Pravdou ale je, že téměř vše organického původu na něj můžete bez obav umístit. Jelikož fandíme ekologii a matce přírodě, jsme také fanoušky kompostování. Staňte se jimi i vy! Podívejte se na náš krátký návod, jak na to. Zjistěte, co na kompost patří a jakým způsobem se o něj starat.

Trus domácích zvířat

Trus ze zvířat jako jsou krávy, kozy, ovce, králíci, kuřata, dokonce i lamy nebo křečci a další hlodavci jsou bohaté na látky, které jsou plné prospěšných bakterií. Je tedy dobré je na kompost vyhazovat. Ale pozor, ne všechen trus se tam hodí. Trus koček, psů a dalších masožravců na kompost rozhodně nedávejte.

Kočky a psy totiž v sobě mají několik škodlivých mikroorganismů a parazitů. Pokud tedy kompost používáte na hnojení rostlin, může dojít k tomu, že si kontaminujete vlastní potraviny. Jejich trus můžete kompostovat pouze v případě, že danou směs později nepoužijete při zahradničení. Nic nebrání v tom, ho nechat rozložit někde stranou.

Čaj

Vyhazujete čajové lístky do koše? Pak děláte velkou chybu. Obsahují totiž velkou dávku dusíku, kyseliny a zdravých živin, které působí příznivě na mikroorganismy v kompostu. Zlepšíte tak kvalitu půdy a vytvoříte živiny pro silné a zdravé kořeny rostlin.

Fotografie: Pixabay

Na druhou stranu čajové pytlíky byste na kompost raději dávat neměli. Jsou v nich stopy plastu a lepidla, které se používá k zajištění čaje uvnitř. Problém s plastem je ten, že se téměř nerozkládá. Navíc může vylučovat nebezpečné látky. Pokud jsou ale vaše čajové sáčky vyrobené z přírodních materiálů, můžete z nich čajové lístky odstranit a ty na kompost dát. Zbytek sáčku dejte do koše.

Fotografie: Pixabay

Maso a kosti

Pokud už máte s kompostováním nějaké zkušenosti, zřejmě jste slyšeli, že maso a kosti na kompost nepatří. Často se totiž stává, že přilákají nezvané hosty, kteří je budou chtít vyhrabat a sníst. Zároveň je pravděpodobně napadnou paraziti a hniloba a váš kompost bude zapáchat.

Většina organického odpadu toto nezpůsobuje. To proto, že organismy, které je rozkládají, během práce spotřebují spoustu kyslíku, aby odpad přeměnily na půdu s živinami. Zápach se díky tomu vůbec neobjeví. Organismy, které rozkládají maso a kosti ale fungují naopak. Právě kvůli nedostatku kyslíku začne kompost zapáchat a přitahovat mrchožrouty. Pokud přesto chcete maso kompostovat, doporučujeme vám zakoupit speciální kompostovací boxy, které jsou na to určené.

Fotografie: Pixabay

Olej na vaření

Dávat olej na kompost se obecně vůbec nedoporučuje. Přitahuje havěť, a navíc obalí organický materiál voděodolnou bariérou, která blokuje cirkulaci vzduchu a zpomaluje proces rozkladu. Ačkoliv syntetické oleje na kompost opravdu nepatří, malé množství přírodních rostlinných olejů a živočišných tuků by ublížit nemělo.

Pokud se chystáte na kompost dávat menší množství slunečnicového, olivového oleje či sádla, ujistěte se, že se nachází na teplém místě, kde neustále cirkuluje vzduch. Předtím, než se olejů zbavíte, zkuste je znovu využít. Například kvalitní olivový olej se může použít až 4x předtím, než ho vyhodíte.

Úvodní Fotogorafie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]