Dokonale čistá koupelna díky prostředkům, které zároveň dezinfikují riziková místa

Fotografie: DepositPhotos

Koupelna je místo, které by se mělo udržovat v čistotě, protože v něm trávíme spoustu času mytím rukou, celého těla, každodenní zubní hygiena se odehrává také taky. Různé bakterie se tak mohou usadit na umyvadle i vaně.

Jsou očím neviditelné a proto je potřeba je pravidelně ošetřovat, aby mohly sloužit i nadále. Ve většině domácností je součástí koupelny také pračka, která přispívá k vyšší vlhkosti vzduchu v místnosti.

Voda způsobuje nejen rez, ale také žloutnutí vany

I když máte koupelnu nejmodernějšího designu, je důležité chránit vanu i umyvadlo před špatnými vlivy jako je rez.

Mýdlová voda způsobuje, že se na stěnách vany může objevit plak, který je potřeba odstranit. Tvoří se při každém našem mytí, ale stačí jen opláchnout horkou vodou a otřít houbičkou a plak je pryč. Na větší znečištění vodou a mýdlem potřebujeme speciální prostředky. Pokud ve vaně uvidíte šedý odstín plaků, s domácími surovinami už si s ním neporadíte.

Nejčastějším protivníkem vany a umyvadel je rez. Voda obsahuje železo, což má za následek korozi. Je důležité věnovat tomuto druhů čištění větší pozornost. Objevit se může tak žloutnutí, které způsobuje staré potrubí, kterým voda protéká. Zhoršuje se tím povrch vany. Pokud máte starší vanu, je možné, že budete bojovat také se špínou usazenou ve stěnách vany. Spáry musíte čistit důkladně, protože tyto nečistoty se rády vracejí.

Víte, jaké prostředky na čištění a dezinfekci použít?

Při čištění koupelny musíte dávat pozor, z jakého materiálu je vany či umyvadlo. Podle toho zvolíte čisticí prostředek, proto každý je určený pro jiný typ.

Akrylová vana potřebuje k čištění speciální tekuté prostředky. Musíte se nejdříve ujistit, zda neobsahují agresivní složky jako je aceton, amoniak nebo bělidlo. Na akryl nepoužívejte prášek nebo tvrdý kartáč. Využít ale můžete ocet, společně s teplou vodou ho necháme 12 hodin ve vaně stát. Poté vodu vypustíte a vanu otřete ubrouskem. Pokud ale nepomůže ani roztok z octa, musíte použít speciální přípravky.

Ve smaltové vaně musíte použít jiné prostředky. Je totiž mnohem náchylnější k různým odřeninám. Nepoužívejte příliš studenou ani horkou vodu, protože tento materiál nevydrží velké změny teplot. Na čištění smaltu jsou vhodné pasty a prášky přímo určené. Samozřejmě si můžete roztok připravit i doma. Sodu a hořčičný prášek zřeďte malým množstvím vody a otřete jím stěny vany. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte teplou vodou a vyčistěte přípravkem.

I v domácnosti najdete pomocníky při úklidu koupelny

Znáte tipy na účinné prostředky, které vám pomohou při úklidu, a najdete je doma? Patří mezi ně:

  • Jedlá soda
  • Coca-cola
  • Ocet

Coca-cola vám pomůže při čištění toalety. Stačí jeden litr coly nalít do toalety, nechat působit a poté spláchnout. Stejnou službu udělá jedlá soda například s výlevkou ve vaně nebo umyvadle. Stačí nasypat do odpadu, několik minut počkat a poté zalít horkou vodou.

Fotografie: Pixabay

Soda zničí žloutnutí vany – použít poté můžete i koupený přípravek. Ocet je všeobecně známý tím, že dezinfikuje bez velkého zápachu. Stačí ho nalít do teplé vody místo klasického prostředku. Poté místa umyjte teplou vodou a vysušte nebo vyleštěte. Vaše koupelna bude zářit čistotou!

Použít můžete i šampon na vlasy nebo grep se solí

Šampon na vlasy může být také použitý na čištění vany nebo umyvadla. Nečistoty v nich ale nesmí být příliš hluboké. Šampony jsou vyrobené tak, aby se vypořádaly s mastnotou. Grep můžete využít společně se solí. Zajistí lesk i příjemnou vůni. Celou vanu navlhčete, rozpulte grep a posypejte ho solí. Sůl nasypte také do vany. Grep mačkejte, aby z něj tekla šťáva a krouživými pohyby vanu vyčistěte. Nakonec vanu opláchněte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]