Čištění podlahy bude hračkou při dodržování několika pravidel

Podlahy jsou jednou těch z částí našeho bytu či domu, které vyžadují pravidelný a poměrně častý úklid. A to nejen v případě, že máte doma děti či čtyřnohého domácího mazlíčka. Podlahy dnes mohou být pokryty mnoha rozmanitými materiály, často tak máme doma na podlahách v různých místnostech hned několik různých povrchů.

Ať již jsou vaše podlahy laminátové, dřevěné či vinylové, nebo i když máte na podlaze dlaždice či koberec, máme pro vás dnes několik užitečných a praktických rad, jak vaši podlahu správně čistit.

Nejdřív zamést, poté vytřít

Základním pravidlem je před vlastním vytíráním podlahu důkladně zamést či vyluxovat. Hrubší nečistoty, především kamínky či zrnka písku, totiž mohou laminátovou či dřevěnou podlahu poměrně snadno poškodit. Pokud máte na podlaze lamely, zametejte podlahu vždy ve směru lamel, lépe tak odstraníte i nečistoty, které jsou usazené ve spárách. Účinným pomocníkem před nečistotami jsou také nejrůznější rohožky, které je vhodné umístit nejen před vchodové dveře, ale například i do předsíně.

Nezapomeňte na správný směr

Při vytírání platí stejný princip jako při zametání, tedy vytírat v podélném směru lamel. Dejte také pozor, abyste nepoužívali příliš mnoho vody, mop či hadr je nutné vždy velmi důkladně vyždímat. Praktické je podlahu vytírat od prostředka místnosti ke krajům a směrem k východu z místnosti, abyste si případně nepošlapali již vytřenou část podlahy.

Pokud nechcete používat drahé čisticí prostředky, většinu podlah můžete bez starostí vytírat vodou s trochou octa. Doporučuje se přibližně půl šálku octa na čtyři litry vody. Pozor si ale dejte při používání octa na kamenné obklady, zejména žulové a mramorové, na které by se ocet používat neměl.

Tipy pro jednotlivé místnosti

V kuchyni se často na podlaze nacházejí nejrůznější skvrny, například po vaření. Tyto skvrny je vhodné před vlastním vytíráním namočit, případně odstranit za použití saponátu na nádobí či mýdla. V koupelně se na podlaze obvykle nacházejí kromě běžných nečistot také vlasy. Před vytíráním nejprve všechny vlasy důkladně zameťte či vysajte.

K vytírání každé místnost byste také měli používat novou čistou vodu a jako poslední byste měli vytírat chodbu, kde se nachází nejvíce nečistot, a po jejím vytření nezapomeňte kyblík s mopem důkladně vyčistit.

Jak vyčistit špinavé spáry mezi dlaždicemi?

Pokud máte na podlaze dlaždice, zcela jistě vás trápí, že se v jejich spárách usazují nejrůznější nečistoty, které se následně poměrně nesnadné odstraňují. Jedním z triků na odstranění těchto nečistot je použití speciální pasty, kterou si vytvoříte z jedlé sody a vody. Tuto pastu pak pomocí starého zubního kartáčku nanášejte mezi dlaždice. Pokud je znečistění jen mírné, můžete zkusit použít obyčejnou gumu.

Fotografie: DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]