Domácí bělící přípravky zařídí, aby prádlo bylo opět zářivě bílé

Bílé prádlo, ale i černá, jsou nadčasové barvy, které se vždy vyplatí mít ve svém šatníku. Zatímco černou nosíme spíše na podzim a v zimě, jaro a především léto patří bílé. Bílé šaty, košile či trička patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji nošené kousky. Bohužel bílé oblečení je velmi choulostivé, a poměrně často se tak stává, že po několika vypráních ztrácí svou zářivě bílou barvu a dostává šedavý nádech.

My pro vás ale dnes máme několik praktických rad, jak vašemu oblečení jeho zářivou bělost vrátit a ono bude vypadat opět jako nové.

Jedlá soda či prášek do pečiva

Jedním z účinných pomocníků může být jedlá soda. Stačí bílé oblečení, ale také záclony či ložní prádlo, před vypráním na několik hodin namočit do vody s dvěma až třemi polévkovými lžícemi jedlé sody a poté běžně vyprat. Uvidíte, že oblečení bude jako nové

Kromě toho má jedlá soda skvělé účinky na odstranění zápachu, například ze záclon, které visely v zakouřených místnostech. Stejným způsobem můžete použít i obyčejný prášek do pečiva, neboť jedlá soda je jeho podstatnou součástí.

Manganistan draselný

Dalším pomocníkem může být manganistan draselný, který zakoupíte v každé lékárně. Stačí k deseti litrům vody přidat několik krystalů manganistanu draselného. Nelekněte se, že voda změní barvu na červenou až vínovou. Následně do tohoto roztoku pomořte bílé prádlo a nechte působit alespoň čtyři až pět hodin, ale klidně i přes noc. Následující den prádlo vyperte obvyklým způsobem a bude opět zářit čistotou.

Několik plátků citronu

Na to, abyste vašim bílým šatům, tričku či košili vrátili čistotu a zářivou bílou barvu, můžete použít i citron. Nejprve si připravte hrnec, do kterého dejte vařit vodu. Když se voda začne vařit, přidejte do hrnce několik plátků citronu a vaše bílé oděvy.

Důkladně promíchejte, hrnec přiklopte pokličkou a vařte na mírném ohni po dobu pěti minut. Poté oheň vypněte a nechte prádlo v hrnci až do té doby, než voda vychladne. Následně oděv vyjměte, propláchněte v čisté vodě a vyperte pomocí běžného pracího cyklu.

Několik rad na závěr

Obecně by se bílé prádlo mělo prát na teplotu přobližně šedesát stupňů Celsia, samozřejmě pokud výrobce neuvádí jinou teplotu, a bílému prádlu rovněž nesvědčí přeplněná pračka. V případě zažloutlých skvrn od potu, namočte prádlo na několik hodin do vody s trochou octa a teprve poté ho vyperte. Na pot kromě octa pomáhá také žlučové mýdlo.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]