Mytí oken bez kapky vody. Místo chemie z obchodu stačí sáhnout po bramborách. Výsledkem budou křišťálově čistá okna

Fotografie: Depositphotos

Čištění oken je činnost, kterou málokdo dělá rád. Je to zdlouhavé a nudné. Pomoci vám ale může jedna jediná zelenina.

Jakmile začínají okna matovat a objevuje se na nich výrazný nános nečistot a špíny, je potřeba je pořádně a dobře umýt. Jenže mytí oken zabere spoustu drahocenného času a také to není příliš zábavné. A navíc se k tomu často používají chemické přípravky, které nejsou zrovna ideální pro vaše zdraví. Existuje ale velice šikovný trik, jak nečistoty na oknech vyčistit. A potřebujete k tomu jeden jediný kus zeleniny – obyčejnou bramboru.

Čištění oken pomocí kusu brambory

Jestliže rozumíte odrůdám brambor, nejlépe zvolte ty s vysokým obsahem škrobu. Ten totiž hraje podstatnou roli, pokud s nimi chcete umýt okna. Vezměte zvolenou odrůdu brambory a rozkrojte ji napůl. Tou stranou, která je seříznutá, důkladně otřete okna zevnitř i zvenku. Poté je nechte asi 15 minut od brambor oschnout.

Nakonec vše jednoduše otřete jemným a měkkým hadříkem. Výsledek uvidíte hned. Okna budou zářit čistotou a budou se lesknout. A nepotřebujete k tomu ani kapku vody. Je to proto, že suchý hadr skvěle vyčistí škrob ze skla a zároveň ho díky tomu vyleští a nezanechá tam žádné šmouhy. Pokud ovšem máte okna zanešená hodně, bez vody se rozhodně neobejdete.

Další tipy, jak čistit okna

Pro čištění oken je nejlepší zvolit přírodní prostředky, které si snadno vyrobíte z věcí v kuchyni. Takovéto směsi mají skvělý účinek a jsou netoxické. Velikost nádoby si navíc můžete přizpůsobit svým potřebám, což nejen usnadní čištění, ale také zabrání plýtvání přebytečného přípravkuJak si tedy takovou směs vyrobit? K výrobě domácí směsi na okna budete potřebovat 500 ml vody, 2 šálky lihového octa, 2 kapky glycerinu, trochu citronové šťávy a láhev s dávkovačem.

Fotografie: Pixabay

Vše by se mělo vzájemně kombinovat, nejlépe přímo v dávkovači. Po nasypání všech ingrediencí a našroubování uzávěru lahvičkou dobře protřepejte. Přidáním citronu zmizí nepříjemný zápach octa a zároveň odstraníte odolné skvrny, které se občas najdou na zrcadlech nebo oknech. Na druhou stranu vám glycerin umožní vytvořit neviditelnou ochrannou vrstvu, na níž se nebude usazovat prach. Do celku můžete přidat i pár okvětních lístků růží, a dokonce i slupky z různých plodů, které vám to doma příjemně provoní.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]