Kuchyňský olej do dřezu za žádnou cenu nepatří. Problémy, které dokáže napáchat, mohou zruinovat rodinnou kasu

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí podlehne nutkání zbavit se oleje vylitím do dřezu. Toto téměř intuitivní gesto má nicméně na svědomí problémy, kterým by bylo lepší se za každou cenu vyhnout.

Protože je v tekuté formě, je zvykem tento produkt vylévat do dřezu v kuchyni, nebo dokonce do toalety. To je na první pohled velice jednoduché řešení, ale rozhodně není bez negativních následků. Olej v odpadu totiž může způsobit vážné problémy a potom je nutné volat instalatérovi, jelikož řešit to na vlastní pěst není zrovna jednoduché. Proč je to tedy špatně?

Důvody, proč nevylévat olej do odpadu

Málokdo si uvědomuje, jaké škody to může způsobit, a proto je tendence vylévat olej nebo mastnotu do dřezu tak častá. Tyto prvky však mohou zapříčinit vážné problémy s vaším potrubím. Horké kuchyňské oleje totiž nezůstávají v tekuté formě. Po ochlazení se oleje při pokojové teplotě změní na pevnou látku, mazivo ztvrdne a nakonec se přilepí na stěny odtokového potrubí spolu se zbytky jídla a jinými nečistotami, jež mohou ztuhnout a uvíznout v odpadu. Všechny tyto prvky dohromady mohou být za pár dní zodpovědné za nepříjemný zápach, který váš dřez může vydávat.

Mohou se tím poškodit také hadice uvnitř odpadu. Ať už jde o olivový olej, nebo tekuté máslo, s vodou se nemíchají snadno. Prostý proud vody nebude stačit k jejich odstranění, takže nakonec skončí v potrubí. Oleje se smísí s částečkami jídla, mastnotou a jinými nečistotami a vytvoří ucpávku, kterou bude obtížné odstranit. Pokud si po nalití kuchyňského oleje do dřezu myslíte, že ho budete moci vypláchnout proudem horké vody s mycím prostředkem, mějte na paměti, že tento manévr není tak účinný, jak si představujete. Účinek tohoto triku je minimální, protože pouze oddaluje nevyhnutelné.

Můžete dojít i k poškození místního kanalizačního systému

Pokud vyléváte odpadní olej do dřezu, je odváděn do kanalizačního potrubí a nakonec se mísí s hlavní odpadní vodou, která obsahuje vysokou koncentraci chemikálií. Ty se pak vážou na zbytky potravin a další produkty, jež by neměly skončit v potrubí. Nakonec toto nahromadění nečistot skončí ulpíváním na stěnách kanalizace a vytvořením nesmírné masy ztuhlého odpadu. V důsledku toho nakonec zablokují tok odpadních vod a vzniknou závady v kanalizaci.

Fotografie: Depositphotos

Tento problém lze případně vyřešit zapojením zkušeného odborníka, který může pomocí vysokotlakých vodních trysek vyčistit potrubí. Mějte však na paměti, že i tak jednoduchá a zdánlivě neškodná akce, jako je nalití použitého oleje do dřezu, může mít vážné dopady na vaše zdraví a naše životní prostředí.

Zdroj: Insider