Rajčata jsou oblíbenou sezónní plodinou a nechybí na žádné zahradě. S úspěchem se však dají pěstovat i v nádobách na balkoně. S těmito domácími hnojivy budete sklízet bohatou úrodu o velikosti pomerančů.
Rostliny rajčat nejsou až tak náročné na pěstování, ale určitou péči v průběhu růstu potřebují. Je to především bohatá zálivka, vyštipování, ochrana před plísní a také hnojení, které jim dodá nezbytné živiny. Na trhu je k dostání mnoho hnojiv, jež podpoří rajčata v růstu a plození. Můžete si však připravit i vlastní hnojiva, která fungují stejně dobře a s úspěchem je používaly už naše babičky.
Osvědčené hnojivo ze tří ingrediencí
Toto hnojivo bohaté na živiny připravíte velmi snadno. Do 10l hrnce dejte půl kila popela, hrst cibulových slupek a několik rostlin kopřivy bez kořenů. Vše zalijte vodou a vařte 15 minut. Poté nechejte jeden den odstát. Vše přeceďte do jiné nádoby a můžete zalévat. Dbejte jen na to, aby použitý popel byl z čistého dřeva.
Hnojivo z kvasnic
Dodá rajčatům vitamín D, vitamíny skupin B, měď a železo. Příprava je jednoduchá. Kostku čerstvého droždí rozdrobte v litru teplé vody, promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Poté směs smíchejte se 4 litry odstáté vody a můžete jít zalévat. Máte-li droždí méně, můžete kvasnice podpořit trochou cukru. Čerstvé droždí lze také nahradit tím sušeným.
Jeden sáček sušeného droždí a 2 lžíce cukru rozmíchejte v 10l kbelíku. Nechte den odstát. Před použitím znovu promíchejte a ještě řeďte v poměru 1 : 3 s vodou. Hnojivo z droždí není dobré déle skladovat, a tak si ho připravte podle toho, kolik ho hned spotřebujete. Hnojivo používejte každé dva týdny. Kromě rajčat ho budou milovat okurky, ale i jiná zelenina, muškáty a orchideje.
Zálivka z kopřivové jíchy
Po tomto hnojivu porostou rajčata, ale i ostatní zelenina, opravdu jako blázen. Zkvašené kopřivy totiž obsahují velké množství cenných látek, jež rostliny podpoří v růstu i bohatém plození. Příprava je velmi jednoduchá, ale počítejte s tím, že kopřivová jícha silně zapáchá, proto ji umístěte dál od domu. Nasbírejte ještě nekvetoucí kopřivy, posekejte je na menší kusy a naplňte jimi plastový kbelík asi do tří čtvrtin. Vše zalijte nejlépe dešťovou vodou, případně nechte tu kohoutkovou alespoň den odstát.
Kyblík zakryjte víkem a můžete ho zatížit kamenem. Nálev bude kvasit přibližně 2–4 týdny a je třeba ho občas promíchat. Jakmile se na povrchu přestanou tvořit bublinky, je kopřivová jícha hotová. Přeceďte ji přes síto do jiné nádoby a můžete začít používat. Ale pozor na ředění. Kopřivová jícha je velmi silná. Pro hnojení jednou za měsíc ji řeďte v poměru 1 : 10 s vodou. Budete-li hnojit každý týden, řeďte ji 1 : 50 vodou. Stejný poměr používejte i z počátku na mladé rostliny.