Zdravá výživa, zdravé rostliny: Bohatou sklizeň zařídí i domácí hnojivo bez chemikálií

Fotografie: Depositphotos

Zahrádkářská sezóna právě začíná. Oblíbenou zeleninu, kterou pěstujete na zahrádce, je potřeba občas přihnojit. Můžete si vhodné hnojivo koupit, ale výživu zelenině dodáte i těmi domácími.

Rajčata, okurky, papriky, ale i jiná zelenina potřebují ke svému růstu a bohatému kvetení dostatek živin. Ty je potřeba rostlinám průběžně dodávat. Na trhu je mnoho ve vodě rozpustných hnojiv, které můžete použít. Pokud jste však spíše bio zahrádkáři a raději použijete hnojivo z domácích zdrojů, v nichž není žádná chemie, vyrobte si jednoduše vlastní.

Zpočátku rostliny potřebují dusík

Aby se zelenině dobře dařilo, je předpokladem sázet ji do předem vyhnojené půdy, která obsahuje kompost nebo hnůj. Hnůj byste měli do půdy zapracovávat již na podzim. Je poměrně silný a čerstvý by mohl na jaře malé rostlinky spálit. Během sezóny je však potřeba dodat zelenině i další cenné látky a průběžně ji zalévat hnojivem. Ale pozor, zelenina se dá i přehnojit a potom nebude prospívat. Je tak třeba zvolit zlatou střední cestu a rostliny i průběžně pozorovat, jak se jim daří, a podle toho zasáhnout.

Hlavně zpočátku rostliny potřebují dostatek dusíku. Ten podporuje růst zelených částí rostlin. Domácím hnojivem bohatým na dusík je kopřivová jícha nebo hnojivo z droždí. Kopřivová jícha se připravuje i několik týdnů. Pro začátek tak rostlinám dopřejte výživu právě z kvasnic, která dodá zelenině vitamín D, vitamíny skupin B, měď, železo a fosfor.

Domácí hnojivo z droždí

Kostku čerstvého droždí rozdrobte v litru teplé vody, promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Poté směs smíchejte se 4 litry odstáté vody a můžete jít zalévat. Máte-li droždí méně, můžete kvasnice podpořit trochou cukru. Pro zalévání předpěstovaných sazenic, které jste ještě neumístili na záhon, nařeďte roztok ještě jednou tolik.

sušené droždí
Fotografie: Freepik

Čerstvé droždí lze také nahradit tím sušeným. Jeden sáček sušeného droždí a 2 lžíce cukru rozmíchejte v 10l kbelíku a nechte den stát. Vše ještě jednou důkladně promíchejte a zřeďte v poměru 1 : 3 s vodou. Hnojivo z droždí není dobré déle skladovat, a tak si ho připravte jen potřebné množství na jednu zálivku. Hnojivo z droždí by se nemělo používat více než třikrát během sezóny. V době, kdy zelenina plodí, ho už nepoužívejte vůbec.

Hnojivo z kvasnic dokáže rostliny opravdu nastartovat a chrání je i před některými škůdci. Stimuluje růst sazenic a jejich zakořenění. Přispívá také k bohatší násadě květů, a dokonce zlepšuje i chuťové vlastnosti zeleniny. Zároveň však z půdy vytahuje draslík, proto je dobré asi týden po hnojení kvasnicemi přidat do půdy dřevěný popel, který draslík opět doplní.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]