Několik druhů zeleniny, které jednoduše vypěstujete doma na parapetu v květináči

Fotografie: Freepik

Pokud jste také milovníkem zahrádek a chcete si rozšířit své obzory, vyzkoušejte vypěstovat těchto několik rostlin, které se spokojí i s květináčem.

K pěstování všemožných druhů zeleniny nemusíte mít velký zelený prostor a ano, některé z nich lze zasadit dokonce doma do květináče. To znamená, milý zahrádkáři, že máte šanci vyzkoušet si něco nového. Aby se však rostlinky mohly vyvíjet za těch nejlepších podmínek, je třeba jim věnovat zvláštní pozornost, a to například velikosti jejich květináče nebo frekvenci zavlažování. Zde si tak můžete prostudovat naše tipy.

Fotografie: Unsplash

Jak nejlépe pečovat o brambory

Na tři rostliny brambor potřebujete asi 40 cm hluboký květináč. Jejich podklad musí být složen ze speciální rostlinné zeminy a kompostu, který je musí zcela zakrýt. Po prvním měsíci, kdy rostliny budou již pomalu růst, musíte obohatit jejich půdu hnojivem. Stonky by posléze měly vyčnívat pouze do 5 cm a vy je budete muset zalévat každé dva až tři dny. Sklizeň je ideální tři týdny po odkvětu rostlin, čili více než tři měsíce od vysazení.

Rajčata už nikdy z obchodu

Květináč, do kterého chcete zasadit rajčata, by měl být alespoň 30 cm hluboký. Tato zelenina potřebuje pro svůj kvalitní růst sluneční záření, a proto je třeba uchovat je na místě, kam svítí slunce. Jejich půda musí být bohatá, můžete ji složit z rozloženého hnoje (kompostu), zeminy a drenáže. Podklad by měl být vždy vlhký, ale ne mokrý. Rajčata rostou poměrně rychle a dokážou absorbovat příliš mnoho vody, proto na ně musíte opatrně. Nezapomeňte ořezávat větvičky.

Fotografie: Unsplash

Správná péče o špenát

Pro správný růst špenátu potřebujete květináč o hloubce 20 až 25 cm, který musíte posléze umístit na balkon nebo na okenní parapet. Sazenice by měly být od sebe vzdáleny v závislosti na velikosti špenátových listů 5 až 15 cm. Také by měly by být pravidelně zalévány, ale ne příliš, protože špenát nemá rád moc vody. Avšak například v létě je nutné ho zalévat denně, abyste zabránili vysušení. Doba klíčení se pohybuje od 5 do 14 dnů.

Domácí mrkev vám také bude chutnat

Mrkev potřebuje pro správný růst dokonalý odvodňovací substrát. Ten by měl být složen ze 2/3 zalévací půdou pro rostliny a z 1/3 jemným pískem. Vaše sazenice by měly být zarovnány v řadách, a to v rozmezí 15 až 25 cm (15 cm krátké odrůdy, 20 cm středně dlouhé odrůdy, 25 cm dlouhé odrůdy). Květináč umístěte na místo, kam svítí slunce, avšak ne tolik, že by půdu vysušilo. Podklad totiž musí zůstat soustavně vlhký, proto v horkém počasí zalévejte mrkev denně.

Fotografie: Unsplash

Vypěstujte si svoji vlastní cuketu

Vezměte květináč o hloubce 30 až 50 cm a umístěte ho na teplé a slunné místo, kde nefouká studený vítr. Cuketu je doporučeno zalévat nejméně dvakrát do týdne, čímž udržíte substrát stále čerstvý a nevystavíte ho nadměrnému množství vody. V závislosti na zvolené odrůdě je možné sklízet až 10 plodů na jednu rostlinu. Pravidelná sklizeň podporuje kvetení a další růst nových plodů.

Zdroj: PleineVie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]