Domácí mátový olej pomůže vyřešit řadu problémů na zahradě

Mátový olej má mnoho kulinářských, kosmetických a léčivých použití. Ale víte, že jej můžete použít také na zahradě? Rozhodně se vám v domácnosti vyplatí. A dokonce si ho můžete i sami vyrobit. Nejdříve si však prozradíme, jak vám dobře na zahradě může posloužit.

Odpuzuje škůdce

Mátový olej může ve vaší zahradě působit jako vynikající odpuzovač škůdců. Existují rostlinky, které nám příjemně voní, zatímco hmyz odpuzuje. Přesně taková je i máta. Vše, co potřebujete, je 15 až 20 kapek oleje máty peprné, 5 kapek mýdla na nádobí, 3,5 litrů vody. Všechny tyto složky dobře promíchejte a na napadené rostliny stříkejte jednou za týden nebo dva. Optimální čas na aplikaci je ráno nebo večer. Rovněž můžete do tohoto roztoku přidat rozmarýn, tymián a hřebíčkový olej ve stejných částech, aby byl účinek ještě silnější.

Potlačení plísní

Na zahradní půdě mohou mimo rostlin, které chceme pěstovat, růst i houby a mech, které vyčerpávají z půdy živiny, tím se méně dostane rostlinkám. Parazitické houby mohou také způsobit poškození rostlin blokováním pórů (stomata), poškozováním nebo ničením buněk. Tento růst plísní lze regulovat a eliminovat pomocí máty peprné. Přidejte 10 kapek oleje máty peprné do stříkací láhve naplněné vodou. Nastříkejte tento roztok na postižené části rostlin nebo na půdu okolo 2x týdně.

Odpuzuje hlodavce

Myši, veverky a další hlodavci jsou odpuzováni intenzivní vůní máty peprné. K tomu budete potřebovat látkové/bavlněné kuličky a olej z máty peprné. Přidejte do každé látkové koule 2 až 3 kapky oleje máty a vložte je do zahrady nebo přímo na konkrétní místa s výskytem hlodavců.

Na hlemýždě a slimáky

Slimáci a hlemýždi mohou způsobit velké škody na listech rostlin. Prosperují ve vlhkých podmínkách. Chcete-li se jich však zbavit, můžete použít mátový olej. Přidejte jednu polévkovou lžíci mátového oleje do rozprašovací láhve naplněné vodou a stříkejte ji ve formě prstence kolem rostlin, které chcete chránit před poškozením šneky a slimáky. Aplikujte tuto ochranu kolem rostlin nejméně jednou týdně.

Jak si mátový olej vyrobit?

  • 500 ml olivového oleje

  • Svazek máty peperné

  • Uzavíratelnou sklenici 750 ml

Jak na to:

  • Mátu nastříhejte, natrhejte nebo nasekejte na menší části. Díky tomu se uvolní vonné silice

  • Vložte mátu do čisté sklenice a zalijte olejem, aby byla celá ponořená a nic nečouhalo nad hladinu oleje

  • Celou sklenici vložte na půl hodiny do vodní lázně o teplotě cca 60 stupňů

  • Mátu nechte přibližně jeden týden macerovat. Poté sceďte do láhve a skladujte na tmavém místě

Fotografie: Freepik, Pixabay