Jednoduché způsoby, jak odstranit plevel mezi dlaždicemi na příjezdové cestě či na dvorku

Po škůdcích je největším nepřítelem zahrádkářů plevel. Existují nejrůznější způsoby, jak v boji s ním vyhrát, od chemických postřiků až po náročné ruční plení. Chemické postřiky s sebou samozřejmě přinášejí riziko ohledně škodlivých účinků na naše zdraví. Pomocí motyky se lze plevele poměrně rychle zbavit ze záhonků, ale pokud nás trápí plevel například mezi dlaždicemi na příjezdové cestě či na dvorku, je boj s ním náročnější. Právě pro tyto případy se doporučuje vyrobit si speciální přírodní alternativy herbicidů.

V boji se solí a octem plevel nemá šanci

S plevelem mezi spárami dlaždic si lze rychle a snadno poradit pomocí roztoku octa se solí. Stačí smíchat dva litry vody s třemi litry bílého octa a následně v jejich roztoku rozpustit jeden kilogram soli. Dobře promíchejte a pomocí láhve nalijte do spár, kde vás plevel trápí. Nejlepší je tento roztok aplikovat za slunečného počasí, déšť by mohl totiž způsobit, že vám roztok steče do půdy k rostlinám a zahubí je, nikoli plevel.

Jedlá soda si poradí i s mechem

Kromě tohoto alternativního herbicidu existují i další prověřené a doporučovaní triky, které vám pomohou nad plevelem zvítězit. Obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny se prý lze zbavit politím panákem vodky zředěným s půl litrem vody. Alkohol totiž plevel dehydruje a tím pádem zahubí. Kromě soli můžete použít i jedlou sodu či prášek do pečiva.

Stačí připravit směs v poměru třiceti gramů jedlé sody na jeden litr vody a následně touto směsí opět polít spáry mezi dlaždicemi. Kromě plevele tento roztok skvěle funguje i v případě dalšího nezvaného hosta, mechu. Opět se nedoporučuje směs používat v přílišné blízkosti dalších rostlin či květin, neboť vysoká koncentrace bikarbonátu by je mohla poškodit.

Nevíte, kam vylít vodu z brambor či co s přečtenými novinami?

Pro mnohé překvapivé je zjištění, že na plevel dobře zabírá i vroucí voda, ve které jste vařili brambory, rýži či těstoviny. Stačí touto vroucí vodou plevel polít, dojde ke spálení jeho listů a škrob ve vodě poté pomůže se snadným odstraněním uhynulých rostlin i s kořeny.

Pokud patříte mezi náruživé čtenáře novin či časopisů, můžete je po přečtení použít na boj s plevelem. Stačí, když noviny, časopisy či reklamní letáky mírně namočíte, pokryjete s nimi dlaždice s plevelem a následně noviny zatížíte například vrstvou pilin, kůry či zahradnického mulče. Plevel tímto způsobem zaručeně zadusíte. Pokud nemáte noviny, můžete stejným způsobem použít i igelitovou fólii.

Fotografie: Freepik