Padlí a plíseň na rostlinách nemá šanci díky domácím postřikům. Jedlá soda je účinnou prevencí

Fotografie: Freepik

Užitné, ale i okrasné rostliny na zahradě mohou ohrožovat plísně. I s domácími prostředky však lze podstatně snížit riziko, že se na vašich rostlinách objeví.

Nejčastější choroby rostlin, kterých se obávají všichni zahradníci, jsou způsobené houbovými patogeny. Rostliny napadá převážně plíseň révová a padlí. Obě plísně se projevují trochu jinak, napadají jinou škálu rostlin a vznikají za jiných podmínek. Jak je od sebe odlišit a jaké domácí postřiky můžete v boji s plísněmi použít?

Plíseň révová

Toto onemocnění se typicky objevuje jako žlutozelené skvrny na horním povrchu listů, často doprovázené ochmýřenou, šedobílou plísní na spodním povrchu listu. Rozvoji plísně napomáhají chladné a vlhké podmínky. Tento typ plísně obvykle postihuje zeleninu, jako jsou okurky, salát a špenát, stejně tak vinnou révu a některé kvetoucí rostliny.

Padlí

Padlí se projevuje jako práškový bílý nebo šedý povlak na horních plochách listů, stonků a někdy i květů. Na rozdíl od plísně révové nevytváří na spodní ploše listů chmýří. Preferuje teplé dny a chladné noci a nevadí mu ani sucho. Padlí má široký rozsah hostitelů a postihuje rostliny, jako jsou růže, cukety, tykve a mnoho okrasných rostlin.

Roztok z jedlé sody

Směs 1 lžičky jedlé sody, 2 litrů vody a několika kapek prostředku na nádobí může pomoci plíseň kontrolovat. Nastříkejte tento roztok na postižené rostliny každé 1–2 týdny. Jedlá soda zvyšuje pH na povrchu listů a vytváří tak pro plísně nepříznivé prostředí. Pro boj s moučnivkou lze také použít mléčný sprej. Smíchejte mléko a vodu v poměru 1:9 a nastříkejte na rostliny každých 7–10 dní. Proteiny v mléce mají antifungální vlastnosti, které blokují růst padlí.

plíseň bramborová
Fotografie: Freepik

Postřik z droždí

Rozdrobte dvě kostky droždí a dobře rozmíchejte v půl litru mléka. Použijte plnotučné, s obsahem tuku 3,2 %. Tento roztok poté smíchejte s 10 litry vody a přidejte trochu tekutého mýdla nebo jaru, aby postřik nestékal z listů. Poté rostlinu ošetřete z postřikovače a zaměřte se i na spodní strany listů. Postřik provádějte jednou týdně.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]