Zatočte s nebezpečnou plísní v domácnosti jednou provždy. Skvěle poslouží domácí prostředky

Fotografie: Freepik

Vlhké a chladné počasí podporuje vznik plísní. Na vině je většinou přílišná vlhkost v domě, nedostatečné větrání nebo zamezení proudění vzduchu postavením nábytku ke zdi. Pokud si všimnete prvních stop plísní na stěnách, oknech, v rozích nebo v koupelně, měli byste okamžitě začít problém řešit za použití přírodních přípravků. V pokročilých případech bude obtížné se obejít bez použití chemikálií.

Plíseň neohrožuje jen vaše stěny, ale především vaše zdraví

Nepříjemná skupina hub, obecně se označující názvem plíseň nejen že působí majetkové škody majiteli domu, ale je také extrémně nebezpečná pro lidské zdraví.

Mikroskopické spory hub obsahují jedovaté látky, které vyvolávají výskyt onemocnění horních cest dýchacích, urogenitálního systému, kůže atd. Plíseň je obzvláště nebezpečná pro lidi náchylné k alergiím a s oslabenou imunitou.

Co způsobuje její výskyt ve vaší domácnosti a jak se jí co nejrychleji zbavit?

Mezi hlavní důvody, proč se v domě může objevit houba, patří:

  • nedostatečná ventilace vzduchu
  • vysoká vzdušná vlhkost
  • nízká teplota
  • špatné těsnění
  • nevyhovující tepelná izolace stěn.

Jednou z nejúčinnějších metod boje proti plísním je regulace mikroklima místnosti. Je nutné se zbavit zbytečných zdrojů vlhkosti: opravit netěsnící kohoutky, potrubí, je možné také pořídit si elektrický pohlcovač vlhkosti. Pokud je to možné, větrejte alespoň jednou denně.

Nesušte prádlo v pokojích a při vaření používejte digestoř. Koupelna je kvůli vysoké vlhkosti nejnáchylnější k napadení houbami. Důsledně větrejte a zavírejte dveře. Sprchový kout nebo vanu nechávejte důkladně vyschnout.

Fotografie: Freepik

Prostředky pro účinnou redukci počínající plísně

Velice užitečné může být klasické bělidlo. Účinná látka, kterou obsahuje, je schopna zabíjet téměř všechny druhy hub. Měli byste však být opatrní: mnoho věcí pod vlivem chlornanu sodného vybledne. Při manipulaci s touto látkou používejte respirátor a gumové rukavice.

Doporučená koncentrace je 1 díl bělidla na 10 dílů vody. Je možné použít také peroxid vodíku, který lze zakoupit v jakékoliv lékárně. Látka je netoxická, účinně zvládá plísňové houby, aniž by vydávala nepříjemný, štiplavý zápach. Pozor, stejně jako výše zmiňované bělidlo má dezinfekční a bělicí účinek.

Pro rychlý zásah proti plísni je možné použít ocet nebo sodu

Ocet obsahuje jemné kyseliny, které mohou pomoci zničit některé druhy plísní. Látka se nanáší na postižený povrch pomocí rozprašovače nebo houby. Po 1 až 2 hodinách otřete povrch čistým hadříkem, poté místnost dobře vyvětrejte.

Fotografie: Pixabay

Také jedlá soda funguje jako bezpečný čistič domácnosti. Zřeďte jednu lžičku ve 200 g vody a aplikujte. Zbytky sody nesmývejte, chrání před opětovným výskytem plísní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]