Domácí přírodní hnojivo pro rychlý růst rajčat bez chemie a zadarmo

Mnoho lidí si dnes pěstuje svá vlastní rajčata. A to překvapivě nejen v případě, že mají zahrádku, často k pěstování využívají také balkony či terasy. Vlastnoručně vypěstovaná rajčata chutnají vždy mnohem lépe a chutněji než ta, které můžeme koupit.

Pěstování rajčat není nikterak složité, ale je vhodné znát několik praktických tipů a triků, které vám mohou pomoci k tomu mít větší úrodu. My vám dnes několik těchto rad přinášíme.

Ptačí trus, vaječné skořápky, káva i ryby

Rajčata ke svému růstu potřebují poměrně velmi mnoho živin. Z tohoto důvodu se při jejich pěstování doporučuje do půdy přidávat nejrůznější podpůrné prostředky. Jedním z těchto pomocníků mohou být speciální hnojiva, především na bázi fosforu a draslíku. Pokud také víte, že je vaše půda příliš kyselá, doporučuje se do ní přidat trochu vápna.

V případě, že z nějakého důvodu nechcete používat umělá hnojiva, existují i přírodní řešení, kterými můžete do půdy dodat veškeré potřebné živiny. Jedním z nich je trus ptáků. Nejvhodnější je údajně trus křepelek, který obsahuje velké množství organických látek.

Kromě trusu ptáků můžete ale využít i další osvědčené prostředky, kterými do půdy dodáte potřebné živiny a zároveň stabilizujete její pH. Rajčatům svědčí nejlépe rozmezí 5,5 až 6,5 pH. Nejčastěji se doporučují rozmělněné vaječné skořápky, které se v půdě velmi rychle rozloží, a minerální látky v nich obsažené se tak rychle dostanou k rajčatům. Použití vaječných skořápek rovněž pomůže ochránit vaše rajčata před některými škůdci, jako je například hmyz či šneci.

Vašim rajčatům ale můžete prospět také přimícháním kávové sedliny, která bude v půdě působit jako pomalu se uvolňující hnojivo, a případně také zbytky ryb. Rybí kosti a zbytky jsou podobně jako vaječné skořápky plné nejrůznějších minerálních látek, například vápníku, fosforu či draslíku, které rajčatům svědčí. Pouze se doporučuje při jejich použití na zahradě umístit je poměrně hluboko do půdy, aby jejich pach nepřilákal kočky či ptáky, kteří by je vyhrabali, a vaši rostlinu tím zničili.

Dřevěný popel, cibule i droždí

Pokud doma topíte dřevem, můžete půdu kultivovat také dřevěným popelem. Tento popel totiž obsahuje velké množství draslíku, a pokud ho zkombinujete ještě s humusem či kompostem, budou mít vaše rajčata vše, co potřebují. V neposlední řadě můžete zkusit do otvorů pro výsadbu malé rostlinky vložit několik slupek cibule, která údajně podporuje růst rajčat a zároveň je chrání před některými jejich škůdci a také před nízkými teplotami.

Jiné řešení představuje zalití půdy těsně před výsadbou vodou, ve které jsme rozpustili manganistan draselný a přibližně deset gramů kvasinek. Tento kvasnicový roztok se doporučuje používat také v létě, když již na rostlině červenají první plody. Údajně má tento roztok velmi pozitivní vliv, zamezuje případnému popraskání rajčátek.

Fotografie: Pixabay, DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]