Vysokým účtům za topení je konec. Prázdnému bytu stačí 16 stupňů. Vyplatí se také zajistit okna

Fotografie: Almanta / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

S problematikou zvyšujících se nákladů na energie se potýkají nejen majitelé rodinných domů. Krize se samozřejmě týká i lidí, kteří žijí v bytech.

Naštěstí se neustále objevují tipy a postupy, jak výdaje v této oblasti aspoň trochu redukovat. A spektrum už je natolik rozsáhlé, že se dá napasovat skutečně na každou situaci. Mezi topnými sezónami je vždy velmi důležité radiátor odvzdušnit. Proč? Protože zbytečný vzduch uvnitř může snadno vést k tomu, že bude těleso i přes spuštění studené. Stejně tak zkontrolujte těsnost oken a dveří. Škvírami v oknech vám uteče i 25 % veškerého tepla.

Není teplo jako teplo

V první řadě je však třeba určit optimální teplotu v místnosti. Z dob snadné dostupnosti všech energií jsme si obecně zvykli přetápět. Vysoká teplota (výrazně přes 20 stupňů Celsia) je dnes však nejen luxus, ale také není vhodná pro naše zdraví. Dle obecných doporučení by měla být teplota někde mezi 18–22 stupňů, což je nejzdravější i během zimy. Máte-li v bytě tepleji, revidujte skutečnou potřebu podle užití místnosti. Váš účet vám poděkuje.

Správnou teplotu v místnosti pak už pomohou udržovat samotné termostaty radiátorů. Pamatujte také, že jejich nastavení neříká, jakou teplotovou budou topit, ale jakou teplotu budou v místnosti udržovat. Již zmíněné odvzdušnění je pak jednoduchým způsobem údržby efektivity celého zařízení. Dosáhnete tak bezproblémového provozu a maximálního výkonu. Současně myslete na volnost radiátorů – žádné zakrývání prádlem nebo záclonami.

Problém oken

Nezakrývejte okna záclonami, hlavně ne při intenzivním slunci. To svítí i v zimě a může být dalším zdrojem tepla, aniž by kvůli němu topení úplně vypnulo. Hlavně při průvanu může škvírami v oknech či dveřích utíkat až 25 % tepla, které uvnitř vyrobíte. Zkontrolujte tedy stav těsnění, případně ještě režim léto-zima, který mají moderní modely. Větrání je pak naprosto legitimním postupem, ale je třeba to udělat správně, jinak je to problém.

Nikdy nenechávejte dlouhodobě lehce otevřené ventilačky nebo jakékoli jiné drobné otvory. Udělejte silnější průvan, tedy otevřené okno a dveře proti sobě, ale jen na cca 5 minut. Během toho také vypněte topení, které by jinak chtělo okamžitě teplotu vyrovnávat. Takhle pohodlně vyměníte vzduch za čerstvý, zároveň však nepřijdete o akumulované teplo.

Úplné vypnutí radiátorů?

Odcházíte-li z bytu na delší dobu, vypněte topení. Mluvíme tedy například o 7 či více dnech. Prázdnému bytu totiž bohatě stačí 16 stupňů Celsia. I ložnice by měla být chladnější, vysoká teplota klidnému spánku neprospívá. Klidně i tedy nejvýše 19 stupňů. Pro panelové domy se hodí také výměna alokátoru, který dovoluje zjistit konkrétní spotřebu energie toho kterého majitele. Starší modely mohou totiž způsobovat chyby v měření a pak i platbách.

Fotografie: Depositphotos

Stále se účty nepohnuly?

Aplikujete-li veškeré uvedené postupy bez projevu změny, je třeba revidovat vyúčtování. A následně nejspíš sjednat jeho opravu. V takových případech jsou podstatné dva koeficienty UF a LAD. První určuje výkon konkrétního radiátoru, druhý pak celkové tepelné ztráty. Oba dva je potřeba na účtu uvést, jinak kontaktujte správu budovy či sítí. Právě UF je totiž často kontrolováno „od oka“, a je tedy plně na místě vyžádat si přesné údaje.

Zdroj: Businessinsider

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]